Toshkent shahri 100100, Toshkent shahri, Yakkasaroy tumani Bobur ko`chasi 55-uy
• «Ta'lim to'g'risida»gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining bajarilishi monitoringini amalga oshiradi;
• o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi sohasidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo'yicha takliflar kiritadi;
• manfaatdor vazirliklar, davlat qo'mitalari va idoralar bilan birgalikda o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi tizimini rivojlantirish va takomillashtirishning ilmiy asoslangan prognozlarini ishlab chiqadi;
• manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarida mutaxassislarga bo'lgan talabni hisobga olgan holda har bir kasb-hunar kolleji bo'yicha ularni tayyorlash, kasblar va ixtisosliklar yo'nalishlari ro'yxatini xatlovdan o'tkazadi va tanqidiy o'rganadi;
• ta'lim va mutaxassisliklar yo'nalishlarini yanada birxillashtirish, mutaxassislar tayyorlashning tor ixtisosliligini bartaraf etish, kadrlarga bo'lgan haqiqiy ehtiyojni hisobga olgan holda kasb-hunar kollejlarini qayta ixtisoslashtirish bo'yicha takliflarni ishlab chiqadi va kiritadi.
• o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi sohasida keng ko'lamli chuqur bilimlarga ega bo'lgan, hozirgi bozor sharoitlarida muayyan kasb-hunarni, keng ixtisoslashuvni va ish ko'nikmalarini egallagan yoshlarni tayyorlashga yo'naltirilgan yagona davlat siyosatini amalga oshirish;
• o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi sohasida uzluksiz ta'limning maqsadli vazifalari va ustuvor yo'nalishlarini ro'yobga chiqarish bo'yicha chora-tadbirlar kompleksini amalga oshirish;
• o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi muassasalarining iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarida talab katta bo'lgan mutaxassislar tayyorlash sifatini tubdan oshirishga, ta'lim va ixtisosliklar yo'nalishlarini yanada birxillashtirish bo'yicha takliflar ishlab chiqishga, respublika mintaqalarida kadrlarga bo'lgan haqiqiy ehtiyojni hisobga olgan holda kasb-hunar kollejlarini qayta ixtisoslashtirishga yo'naltirilgan faoliyatini muvofiqlashtirish;
• xalq ta'limi organlari bilan birgalikda umumta'lim maktablarining 9-sinflari bitiruvchilarini kasbga yo'naltirish hamda kelgusida kasb-hunar kollejlari va akademik litseylarda o'qitish bilan to'liq qamrab olish, yangi o'quv yili uchun o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi muassasalariga o'qishga qabul qilish rejasini shakllantirish bo'yicha tizimli ishlarni amalga oshirish;
• mutaxassislarning bilim darajasini va kasbiy tayyorgarligi sifatini oshirishga yo'naltirilgan davlat ta'lim standartlari, o'quv rejalari va dasturlarini takomillashtirish bo'yicha tizimli ishlarni amalga oshirish.

Центр профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан
100095, Ташкент, ул. Чимбай-2, 96
Телефон: +99871 246-1091
Веб сайт: www.markaz.uz
E-mail devon@markaz.uz
+998 (61) 224-1366
qqr@markaz.uz
+998 (74) 222-1575
andijon@markaz.uz
+998 (65) 222-0159
buxoro@markaz.uz
+998 (72) 226-1487
jizzax@markaz.uz
+998 (75) 221-1466
qashqadaryo@markaz.uz
+998 (36) 224-3005
navoiy@markaz.uz
+998 (69) 226-1298
namangan@markaz.uz
+998 (66) 233-6223
samarqand@markaz.uz
+998 (76) 227-3115
surxondaryo@markaz.uz
Сырдарьинская область
+998 (67) 225-4629
sirdaryo@markaz.uz
+998 (71) 150-5210
toshkent@markaz.uz
+998 (73) 224-3331
fargona@markaz.uz
+998 (62) 226-3539
xorazm@markaz.uz
+998 (71) 252-2331
toshkent.sh@markaz.uz
• осуществляет мониторинг реализации Закона Республики Узбекистан «Об образовании»;
• вносит предложения по совершенствованию законодательства в сфере среднего специального, профессионального образования;
• разрабатывает совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и ведомствами научно обоснованные прогнозы развития и совершенствования системы среднего специального, профессионального образования;
• совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами проводит инвентаризацию и критическое изучение перечня направлений подготовки, профессий и специальностей по каждому профессиональному колледжу с учетом их востребованности в отраслях и сферах экономики;
• вырабатывает и вносит предложения по дальнейшей унификации направлений образования и специальностей, устранению узкопрофильности подготовки специалистов, перепрофилированию профессиональных колледжей с учетом реальной потребности в кадрах.
• реализация единой государственной политики в сфере среднего специального, профессионального образования, направленной на подготовку молодежи, обладающей широким спектром глубоких знаний, овладевшей конкретной профессией, широким спектром специализаций и навыками работы в современных рыночных условиях;
• осуществление комплекса мер по реализации целевых задач и приоритетных направлений непрерывного образования в сфере среднего специального, профессионального образования;
• координация деятельности средних специальных, профессиональных образовательных учреждений, направленная на кардинальное повышение качества подготовки специалистов по востребованным в отраслях и сферах экономики специальностям, выработку предложений по дальнейшей унификации направлений образования и специальностей, перепрофилированию профессиональных колледжей с учетом реальной потребности в кадрах в регионах республики;
• осуществление совместно с органами народного образования системной работы по профессиональному ориентированию и полному охвату выпускников 9-х классов общеобразовательных школ дальнейшим обучением в профессиональных колледжах и академических лицеях, формированию плана приема в средние специальные, профессиональные образовательные учреждения на новый учебный год;
• осуществление системной работы по совершенствованию государственных образовательных стандартов, учебных планов и программ, направленных на повышение уровня образования и качества профессиональной подготовки специалистов.