O’zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari mehnat huquqlariga ega bo’lish va ulardan foydalanishda teng imkoniyatlarga egadirlar. Bu Mehnat kodeksining 6-moddasi birinchi qismida nazarda tutilgan. O’zbekiston Respublikasi Xalqaro mehnat tashkilotining “Mehnat va mashg’ulotlar sohasidagi kamsitishlar to’g’risida”gi 111-son (1985 y.) Konventsiyasini ratifikatsiya qilgan.
Jinsi, yoshi, irqi, millati, tili, ijtimoiy kelib chiqishi, mulkiy holati va mansab mavqei, dinga bo’lgan munosabati, e’tiqodi, jamoat birlashmalariga mansubligi, shuningdek, xodimlarning ishchanlik qobiliyatiga va ular mehnatining natijasiga aloqador bo’lmagan boshqa jihatlariga qarab mehnatga oid munosabatlar sohasida har qanday cheklash yoki imtiyozlar belgilashga yo’l qo’yilmaydi va bular kamsitish deb hisoblanadi.
Mehnat sohasida o’zini kamsitilgan deb hisoblagan har bir fuqaro kamsitishni bartaraf etish hamda o’ziga yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararni to’lash to’g’risidagi ariza bilan sudga murojaat qilishi mumkin.
Mehnat kodeksining 9-moddasiga binoan Siz O’zbekiston Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligiga, kasaba uyushmalari va O’zbekiston Respublikasi Bosh prokurori va unga bo’ysunuvchi prokurorlarga murojaat etishingiz mumkin.

Все граждане Узбекистана имеют равные возможности в обладании и использовании трудовых прав. Это предусмотрено частью первой статьи 6 Трудового кодекса. Республика Узбекистан ратифицировала Конвенцию МОТ №111 (1958г.) «О дискриминации в области труда и занятий».
Установление каких-либо ограничений или предоставление преимуществ в области трудовых отношений в зависимости от пола, возраста, расы, национальности, языка, социального происхождения, имущественного и должностного положения, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям, а также других обстоятельств, не связанных с деловыми качествами работников и результатами их труда, недопустимо и является дискриминацией.
Любой гражданин страны, считающий, что он подвергся дискриминации в сфере труда, может обратиться в суд с заявлением об устранении дискриминации и возмещении нанесенного ему материального и морального вреда.
В соответствии со статьей 9 Трудового кодекса вы можете обратиться в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Узбекистан, профессиональные союзы, Генеральному прокурору Республики Узбекистан и подчиненным ему прокурорам.