"Mehnat huquqlari" - O’zbekiston Respublikasi fuqarosi bo’lsam va ona tilida yaxshi so’zlasha olsam ham mulat bo’lganim tufayli ishga olishga rad etishlari mumkinmi?
Yo’q, mumkin emas. Ishga qabul qilishni rad etish mehnat huquqlariga ega bo’lish va ulardan foydalanishda teng imkoniyatlarga ega bo’lish, mehnatga oid munosabatlarda kamsitishning taqiqlanishi haqidagi Mehnat kodeksining6-moddasi birinchi qismining qoidalariga zid hisoblanadi. Ko’rilayotgan masalaga bo’yicha, Mehnat kodeksining 6-moddasi birinchi qisimida bevosita sanab o’tilgan hollar bo’yicha (jinsi, yoshi, irqi, millati, tili va b.) ishga qabul qilishni rad etish noqonuniy bo’ladi.
Bundan tashqari, Mehnat kodeksining 6-moddasi birinchi qismida keltirilgan holatlar ro’yxati tugal emas. YA’ni, xodimning kasbiy sifatlari bilan bog’liq bo’lmagan har qanday cheklash yoki afzalliklar berish mehnatga oid munosabatlarda kamsitilish deb topilishi mumkin.
Agar siz zarur kasbiy sifatlarga ega bo’lsangiz, boshqa har qanday sababga ko’ra, shu jumladan siz mulat bo’lganligingiz sababli rad qilish mumkin emas.
Kasbiy sifatlar deganda quyidagilarning mavjudligi tushuniladi:
a) tegishli kasbiy-malakaviy sifatlar (ma’lum bir kasb, mutaxassislik, malaka);
b) ushbu ishni bajarish (tegishli lavozimni egallash) uchun zarur bo’lgan shaxsiy sifatlar: ma’lum bir ta’lim darajasi, tegishli mutaxassislik bo’yicha ish tajribasi, sog’lig’ining holati va hok.
Agar sizni ishga qabul qilishni rad qilishsa, siz bunday rad etishning asosini talab qilishingiz mumkin. Ishga qabul qilishni rad etishning asoslari albatta yozma shaklda berilishi lozim. Agar rad etishning sabablari haqida haqida og’zaki ma’lum qilingan bo’lsa, Mehnat kodeksining tegishli talabi bajarilmagan hisoblanadi. Bundan tashqari, ishga qabul qilishni rad etishning asoslari ishga qabul qilish huquqiga ega bo’lgan mansabdor shaxs tomonidan imzolangan bo’lishi lozim. Agar asoslar boshqa shaxslar (masalan, kadrlar bo’yicha inspektor, kadrlar xizmati rahbari va b.) tomonidan imzolansa, Mehnat kodeksi 78-moddasi uchinchi qismining talablari bajarilmagan hisoblanadi.

"Tрудовые права" - Могут ли мне отказать в приеме на работу по причине того, что я мулат, хотя являюсь гражданином нашей страны и прекрасно говорю на родном языке?
Нет, не могут. Отказ в приеме на работу нарушает требования части первой статьи 6 Трудового кодекса о равных возможностях в обладании и использовании трудовых прав и запрещении дискриминации в трудовых отношениях. Применительно к рассматриваемому вопросу это означает, что незаконным будет отказ в приеме на работу по любому из обстоятельств (пол, возраст, раса, национальность, язык и др.), непосредственно перечисленных в части первой статьи 6 Трудового кодекса.
Более того, следует обратить внимание, что перечень приведенных в части первой статье 6 Трудового кодекса обстоятельств не является исчерпывающим. Это означает, что дискриминацией признаются ограничения или предпочтения в зависимости от любых других обстоятельств не связанных с деловыми качествами работника.
Если вы обладаете необходимыми деловыми качествами, то отказ по любой другой причине, включая то, что вы – мулат, является недопустимым. Под деловыми качествами работника понимается, наличие:
а) соответствующих профессионально–квалификационных качеств (определенной профессии, специальности, квалификации);
б) тех личностных качеств, которые необходимы для выполнения данной работы (занятия соответствующей должности): определенный уровень образования, опыт работы по соответствующей специальности, состояние здоровья и др.
Если вам откажут в приеме на работу, то вы имеете право потребовать обоснование причин такого отказа. Обратите внимание на то, что обоснование причин отказа в приеме на работу должно быть выдано обязательно в письменной форме. Если о причинах отказа было сообщено устно, то соответствующее требование Трудового кодекса считается невыполненным. Кроме того, обоснование причин отказа в приеме на работу должно быть подписано должностным лицом, обладающим правом приема на работу. В случае, если обоснование будет подписано иными лицами (например, инспектором по кадрам, руководителем кадровой службы и др.), то требования части третьей статьи 78 Трудового кодекса также будет считаться невыполненными.