Sizning huquq va manfaatlaringizni korxonangizning vakillik organi himoya qilishi mumkin.
Mehnat kodeksining 21-moddasiga muvofiq, mehnatga oid munosabatlarda xodimlarning manfaatlarini ifoda etishda vakil bo’lish va bu manfaatlarni himoya qilishni korxonadagi kasaba uyushmalari va ularning saylab qo’yiladigan organlari yoki xodimlar tomonidan saylanadigan boshqa organlar amalga oshirishi mumkin, bu organlarni saylash tartibini, ularning vakolatlari muddati va miqdor tarkibini mehnat jamoasining yig’ilishi (konferentsiyasi) belgilaydi.
Xodimlar vakillik qilishni hamda o’z manfaatlarini himoya etishni ishonib topshiradigan organni o’zlari belgilaydilar.
Xodimlarning vakillik organlari asosan kasaba uyushmalari hisoblanadi.
Kasaba uyushmalari va ularning ulardagi saylab qo’yiladigan organlarning davlat va xo’jalik organlari, ish beruvchilar bilan o’zaro munosabatlaridagi huquqlari Mehnat kodeksining 3-bobi, “Kasaba uyushmalari, ularning huquq va faoliyatining kafolatlari to’g’risida”gi Qonun, kasaba uyushmalarining ustavlari, jamoa kelishuvi va shartnomalari bilan belgilanadi.
Xodimlar vakillik organlarining huquqlari keng bo’lib, ularga quyidagilarga kiradi:
•muzokaralar olib borish, jamoa shartnomalari va kelishuvlari tuzish, ularning bajarilishini tekshirib turish, ish beruvchiga korxonada mehnat to’g’risida normativ hujjatlar tayyorlash yuzasidan takliflar kiritish;
•korxonani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga doir masalalarni ko’rib chiqishda qatnashish;
•mehnat nizolarini ko’ruvchi organlarda xodimlar manfaatini himoya qilish;
•ish beruvchi hamda u vakil qilgan shaxslarning qarorlari mehnat to’g’risidagi qonunlar yoki boshqa normativ hujjatlarga zid bo’lsa yoxud xodimlarning huquqlarini boshqacha tarzda buzayotgan bo’lsa, bu qarorlar ustidan sudga shikoyat qilish.
Vakillik organlari ijtimoiy-mehnat munosabatlarida xodimlar manfaatlarini himoya etishga qaratilgan boshqa xatti-harakatlar ham, basharti bu xatti-harakatlar qonun hujjatlariga zid bo’lmasa, qilishlari mumkin.

Ваши интересы и права может защитить представительный орган Вашей организации.
Статья 21 Трудового кодекса предусматривает, что представительство интересов работников в трудовых отношениях и защиту таких интересов могут осуществлять профессиональные союзы и их выборные органы на предприятии или иные избираемые работниками органы, порядок избрания, сроки полномочий и количественный состав которых определяются собранием (конференцией) трудового коллектива.
Работники сами определяют тот орган, которому они доверяют представительство и защиту своих интересов.
В основном, организацией, представляющей интересы работников, являются профсоюзы. Права профессиональных союзов и их выборных органов во взаимоотношениях с государственными и хозяйственными органами, работодателями определяются главой 3 Трудового кодекса, Законом Республики Узбекистан «О профессиональных союзах, правах и гарантиях их деятельности», уставами профсоюзов, коллективными соглашениями и коллективными договорами.
Обратите внимание на то, что права представительных органов работников достаточно широки и к ним относятся:
·ведение переговоров, заключение коллективных договоров и соглашений, контроль их выполнения, внесение работодателю предложения по подготовке нормативных актов о труде на предприятии;
·участие в рассмотрении вопросов социально-экономического развития предприятия;
·защита интересов работников в органах по рассмотрению трудовых споров;
·обжалование в суд решения работодателя и уполномоченных им лиц, если они противоречат законодательным или другим нормативным актам о труде либо иным образом нарушают права работников.
Представительные органы могут совершать и иные действия, направленные на защиту интересов работников в социально-трудовых отношениях, если они не противоречат законодательству.