Direktorning harakati qonunga zid. Mehnat kodeksining 31-moddasi to’rtinchi va beshinchi qismlariga muvofiq ish beruvchilar, ijro etuvchi hokimiyat organlari kasaba uyushmalari yoki xodimlarning boshqa vakillik organlari ko’rib chiqish uchun taklif etgan mehnatga oid va ijtimoiy-iqtisodiy masalalar yuzasidan muzokaralar olib borishga majburdirlar.
Tegishli yozma xabar olgan taraf yetti kunlik muhlat ichida muzokaralarga kirishishi shart.
Mehnat kodeksining 34-moddasi birinchi qismiga muvofiq, ish beruvchining manfaatlarini ifoda etuvchi shaxslar jamoa shartnomasi, kelishuvini tuzish, o’zgartirish yoki to’ldirish yuzasidan olib borilayotgan muzokaralarda qatnashishdan bo’yin tovlaganlik yoki ularni ishlab chiqish va tuzish muddatini buzganlik yoxud taraflar belgilagan muddatda tegishli komissiyaning ishini ta’minlamaganlik uchun javobgar bo’ladilar.

"Tрудовые права" - Наш трудовой коллектив выразил желание заключить коллективный договор с работодателем. В связи с этим директору фирмы было направлено письмо за подписью всех сотрудников трудового коллектива. Однако в течении двух недель никакой реакции не последовало. Насколько правомерны действия директора?
Действия директора противоправны. В соответствии с частями четвертой и пятой статьи 31 Трудового кодекса, работодатели, органы исполнительной власти обязаны вести переговоры по трудовым и социально-экономическим вопросам, предлагаемым для рассмотрения профсоюзами либо иными представительными органами работников.
Сторона, получившая соответствующее письменное уведомление, обязана в семидневный срок вступить в переговоры.
В соответствии с частью первой статьи 34 Трудового кодекса, лица, представляющие работодателя, несут ответственность за уклонение от участия в переговорах по заключению, изменению или дополнению коллективного договора, соглашения или нарушение сроков их разработки и заключения либо необеспечение работы соответствующей комиссии в определенные сторонами сроки.