Jamoa shartnomasini tuzishdan birinchi navbatda xodimlar va ularning vakillik organlari manfaatdordirlar. Jamoa shartnomasi har bir xodim bilan bog’liq bo’lgan muhim masalalarni tartibga solish imkonini beradi. Xususan, Mehnat kodeksining 37-moddasi jamoa shartnomasining mazmuni va tuzilishini taraflar belgilashini nazarda tutadi.
Jamoa shartnomasiga ish beruvchi va xodimlarning quyidagi masalalar bo’yicha o’zaro majburiyatlari kiritilishi mumkin:
mehnatga haq to’lash shakli, tizimi va miqdori, pul mukofotlari, nafaqalar, kompensatsiyalar, qo’shimcha to’lovlar;
narxlarning o’zgarib borishi, inflyatsiya darajasi, jamoa shartnomasi bilan belgilangan ko’rsatkichlarning bajarilishiga qarab mehnatga haq to’lashni tartibga solish mexanizmi;
xodimlarni ish bilan ta’minlash, qayta o’qitish, ishdan bo’shatib olish shartlari;
ish vaqti va dam olish vaqti, mehnat ta’tillarining muddatlari;
xodimlarning, shu jumladan ayollar va o’n sakkiz yoshga to’lmagan shaxslarning mehnat sharoitlari va mehnat muhofazasini yaxshilash, ekologiya jihatidan xavfsizlikni ta’minlash;
korxonani va idoraga qarashli turar joyni xususiylashtirish vaqtida xodimlarning manfaatlariga rioya qilish;
ishni ta’lim bilan qo’shib olib boruvchi xodimlar uchun imtiyozlar;
ixtiyoriy va majburiy tarzdagi tibbiy hamda ijtimoiy sug’urta;
ish beruvchi tomonidan o’z xodimlarining shaxsiy jamg’arib boriladigan pensiya hisob varaqlariga qo’shimcha badallar kiritish miqdorlari va muddatlari;
jamoa shartnomasining bajarilishini tekshirib borish, taraflarning javobgarligi, ijtimoiy sheriklik, kasaba uyushmalari, xodimlarning boshqa vakillik organlariga faoliyat ko’rsatish uchun tegishli sharoit yaratib berish.
Shu bilan birga, mazkur moddaga ko’ra, jamoa shartnomasida korxonaning iqtisodiy imkoniyatlarini hisobga olgan holda, boshqa shartlar, shu jumlada, qonunlar va boshqa normativ hujjatlar bilan belgilangan normalar va qoidalarda ko’rsatilganiga qaraganda imtiyozliroq mehnat shartlari va ijtimoiy-iqtisodiy shartlar (qo’shimcha ta’tillar, pensiyalarga tayinlanadigan ustamalar, muddatdan ilgari pensiyaga chiqish, transport va xizmat safari xarajatlari uchun kompensatsiyalar, xodimlarni ishlab chiqarishda hamda ularning bolalarini maktabda va maktabgacha tarbiya muassasalarida tekin yoki qisman haq to’lanadigan tarzda ovqatlantirish, boshqa qo’shimcha imtiyoz va kompensatsiyalar) ham kiritilishi mumkin. O’zbekiston Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi, O’zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi va O’zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi bilan 2008 yil 29-30 dekabrda kelishilgan tartibda jamoa shartnomasini tuzish haqida tavsiyalar ishlab chiqilgan. Mazkur tavsiyadan amalda foydalanish mumkin.

"Tрудовые права" - У нас в организации обсуждается идея о заключении коллективного договора. Сотрудники не уверены, что это в их интересах. Пожалуйста, расскажите, что может дать заключение коллективного договора работникам?
Заключение коллективного договора прежде всего – в интересах работников и их представительных органов. Заключение коллективного договора, позволяет отразить и четко урегулировать наиболее приоритетные вопросы, затрагивающие каждого работника. В частности статья 37 Трудового кодекса предусматривает, что содержание и структура коллективного договора определяются сторонами.
В коллективный договор могут включаться взаимные обязательства работодателя и работников по следующим вопросам:
·форма, система и размер оплаты труда, денежные вознаграждения, пособия, компенсации, доплаты;
·механизм регулирования оплаты труда исходя из изменений цен, уровня инфляции, выполнения показателей, определенных коллективным договором;
·занятость, переобучение, условия высвобождения работников;
·продолжительность рабочего времени и времени отдыха, отпусков;
·улучшение условий и охраны труда работников, в том числе женщин и лиц, не достигших восемнадцати лет, обеспечение экологической безопасности;
·соблюдение интересов работников при приватизации предприятия, ведомственного жилья;
·льготы для работников, совмещающих работу с обучением;
·добровольное и обязательное медицинское и социальное страхование;
·размеры и сроки внесения работодателем дополнительных взносов на индивидуальные накопительные пенсионные счета своих работников;
·контроль за выполнением коллективного договора, ответственность сторон, социальное партнерство, обеспечение нормальных условий функционирования профсоюзов, иных уполномоченных работниками представительных органов.
Более того, в той же статье предусматривается, что в коллективном договоре, с учетом экономических возможностей предприятия, могут содержаться и другие, в том числе более льготные трудовые и социально-экономические условия по сравнению с нормами и положениями, установленными законодательными и иными нормативными актами (дополнительные отпуска, надбавки к пенсиям, досрочный уход на пенсию, компенсация транспортных и командировочных расходов, бесплатное или частично оплачиваемое питание работников на производстве и их детей в школах и дошкольных учреждениях, иные дополнительные льготы и компенсации).
29-30 декабря 2008 года Министерство труда и социальной защиты населения Республики Узбекистан, Совет федерации профсоюзов Республики Узбекистан, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан разработали рекомендации о заключении коллективного договора в установленном порядке. Можно руководствоваться указанными рекомендациями.