"Mehnat huquqlari" - Men ishlayotgan lavozimda ishlagan xodimnoqonuniy ravishda ishdan bo’shatilganligi sababli sud qarori asosida qayta ishga tiklanganligi uchun men bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilindi. Bunday hollarda menga qonunda qanday qo’shimcha kafolatlar nazarda tutilgan?
Mehnat kodeksining 67-moddasiga ko’ra, xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi shu ishni ilgari bajarib kelgan xodim ishga qayta tiklanishi sababli bekor qilingan hollarda ish qidirish davrida ikki oydan ortiq bo’lmagan davr mobaynida xodimlarning o’rtacha oylik ish haqi saqlanib qoladi, bunda xodimga to’langan bir oylik ishdan bo’shatish nafaqasi ham qo’shib hisobga olinadi.
Agar xodimlar mehnat shartnomasi bekor qilingan kundan boshlab o’n kalendar kun mobaynida mahalliy mehnat organida ish qidirayotgan shaxs sifatida ro’yxatdan o’tsalar, mahalliy mehnat organi bergan ma’lumotnomaga binoan, uchinchi oy uchun ham oldingi ish joylaridan o’rtacha ish haqi olish huquqiga ega bo’ladilar.
Ushbu moddaning birinchi va ikkinchi qismida ko’rsatilgan xodimlarga uch oy mobaynida maqbul keladigan ish topib berilmagan taqdirda, ular ishsiz deb e’tirof etiladilar.
Mehnat shartnomasi bekor qilingandan keyin o’n kun ichida mahalliy mehnat organida ro’yxatga olingan va kasbi bo’yicha qayta o’qitilayotgan yoki ishlab chiqarishdan ajralgan holda malakasini oshirayotgan xodimlarga qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda va miqdorlarda stipendiya to’lanadi.
Basharti ish beruvchi nochor (bankrot) deb topilsa, u bilan mehnat munosabatlarida bo’lgan xodimlar ish haqi va o’zlariga tegishli boshqa to’lovlar xususida boshqa barcha kreditorlarning talablariga nisbatan imtiyozli huquqdan foydalanadilar.
Tugatilayotgan korxonalarning mablag’i bo’lmagan taqdirda, ushbu moddaning birinchi qismida ko’rsatilgan xodimlarga kompensatsiyalar Ish bilan ta’minlashga ko’maklashish davlat jamg’armasi mablag’lari hisobidan to’lanadi.

"Tрудовые права" - Мой трудовой договор был расторгнут, потому что на основании решения суда сотрудник, работавший на моей должности, был восстановлен на своей должности из-за незаконного увольнения. Какие дополнительные гарантии для меня устанавливает закон в таких случаях?
Согласно статьи 67 Трудового кодекса, на период поиска работы за работниками сохраняется среднемесячная заработная плата с учетом месячного выходного пособия, но не более чем на два месяца при условии, что трудовой договор с ним был прекращен в связи с восстановлением на работе работника, который ранее выполнял эту работу.
Если работники, в течение десяти календарных дней после прекращения трудового договора зарегистрировались в местном органе по труду в качестве лиц, ищущих работу, то они получают право на среднюю заработную плату и за третий месяц по прежнему месту работы по справке, выданной местным органом по труду.
В случае, когда по истечении трехмесячного периода работникам, указанным в частях первой и второй настоящей статьи, не будет предоставлена подходящая работа, они признаются безработными.
Работникам, зарегистрировавшимся в местном органе по труду в течение десяти дней после прекращения трудового договора и проходящим профессиональное переобучение или повышение квалификации с отрывом от производства, выплачивается стипендия в порядке и размерах, предусмотренных законодательством.
В случае признания работодателя несостоятельным (банкротом) работники, состоящие с ним в трудовых отношениях, пользуются преимущественным правом перед претензиями всех других кредиторов в отношении заработной платы и других причитающихся им выплат.
При отсутствии у ликвидируемых предприятий средств, выплата компенсаций работникам, указанным в части первой настоящей статьи, производится за счет средств Государственного фонда содействия занятости.