"Mehnat huquqlari" - Meni harbiy hizmatga chaqirishganligi sababli ishdan bo’shadim. Harbiy xizmatni o’tab bo’lganimdan keyin avvalgi ishimga joylashish bo’yicha qandaydir kafolatlar bormi?
Mehnat kodeksining 68-moddasiga ko’ra, harbiy xizmatga chaqirilgan (o’tgan) xodim rezervga bo’shatilgan yoki iste’foga chiqqanidan keyin, basharti, O’zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safidan, Ichki ishlar vazirligi, Milliy xavfsizlik xizmati va Favqulodda vaziyatlar vazirligi qo’shinlaridan bo’shatilgan kunidan boshlab uzog’i bilan uch oy ichida ishga joylashish masalasida ish beruvchiga murojaat etgan bo’lsa, avvalgi ish joyida ishga joylashish huquqiga egadir.
Harbiy xizmatga chaqirilgan (o’tgan), lekin keyinchalik rezervga bo’shatilgan yoki iste’foga chiqqan xodim, agar uning harbiy xizmatga chaqirilgan (o’tgan) kunidan boshlab uch oydan ortiq vaqt o’tmagan bo’lsa, avvalgi ish joyiga (lavozimiga) qaytib kelish huquqiga ega.

"Tрудовые права" - Я уволился с работы, так как меня призвали на военную службу. Имеются ли какие-либо гарантии трудоустройства на прежнюю работу, после прохождения мной военной службы?
Согласно статьи 68 Трудового кодекса, работник, призванный (поступивший) на военную службу, после увольнения в запас или в отставку имеет право на трудоустройство по прежнему месту работы, если он обратился к работодателю по вопросу о трудоустройстве не позднее трех месяцев со дня увольнения из рядов Вооруженных Сил, войск Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан.
Работник, призванный (поступивший) на военную службу, но затем уволенный в запас или в отставку имеет право возвратиться на npeжнюю работу (должность) если со дня призыва (поступления) его на военную службу прошло не более трех месяцев.