"Mehnat huquqlari" -
2008 yilda men ijtimoiy ta’minot bo’limiga ishga joylashdim. Meni harbiy xizmatga chaqirishganda ishdan bo’shagan edim, harbiy xizmatni tamomlagan paytimda ijtimoiy ta’minot bo’limlarini qayta tashkil qilinib, Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari pensiya jamg’armasiga aylantirildi. Men bdyujetdan tashqari pensiya jamg’armasiga avvalgi lavozimim bo’yicha ishga joylasha olamanmi?
Mehnat kodeksining 68-moddasiga muvofiq korxona qayta tashkil etilganda harbiy xizmatdan bo’shatilgan shaxslarni ishga joylashtirishni uning huquqiy vorisi, korxona tugatilganda esa – mahalliy mehnat organi amalga oshiradi.

"Tрудовые права" - В 2008 году я устроился на работу в отдел социального обеспечения. Когда меня призвали на военную службу я уволился с работы, а к моменту демобилизации из армии отдел социального обеспечения был реорганизован во внебюджетный пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан. Имею ли я право на трудоустройство на старую занимаемую должность во внебюджетном пенсионном фонде?
Согласно статьи 68 Трудового кодекса, при реорганизации предприятия трудоустройство лиц, уволенных с военной службы, осуществляет правопреемник, а при ликвидации – местный орган по труду.