"Mehnat huquqlari" - Turmushga chiqqunimga qadar men erim bilan bitta firmada ishlar edim. To’ydan keyin men bola parvarishi ta’tiliga chiqdim va uyda ikki yil bolani parvarishladim. Hozir qizim bolalar bog’chasiga boryapti va men oldingi ish joyimga qaytishni xohlayapman, lekin bunga erim qarshi. Uning aytishiga qaraganda yaqin qarindoshlarning bitta tashkilotda birga xizmat qilishlari taqiqlangan ekan. Haqiqatdan ham shundaymi?
Mehnat kodeksining 79-moddasiga asosan, haqiqatan ham qarindoshlarning bitta korxonada basharti ulardan biri ikkinchisiga bevosita bo’ysinib yoki uning nazorati ostida xizmat qiladigan bo’lsalar, ularning birga xizmat qilishlarini taqiqlovchi qoida mavjud. Biroq, bu qoida faqat davlat korxonalariga tadbiq qilinadi va siz ishlayogan xususiy firmaga taalluqli emas. Bu Mehnat kodeksining 79-moddasida quyidagi tarzda belgilangan: o’zaro yaqin qarindosh yoki quda-anda bo’lgan shaxslarning (ota-onalar, aka-ukalar, opa-singillar, o’g’il va qizlar, er-xotinlar, shuningdek, er-xotinlarning ota-onalari, aka-ukalari, opa-singillari va bolalari), basharti ulardan biri ikkinchisiga bevosita bo’ysunib yoki uning nazorati ostida xizmat qiladigan bo’lsa, bir davlat korxonasida birga xizmat qilishlari taqiqlanadi.
Bundan tashqari, shuni ta’kidlash kerakki, sizga nisbatan Mehnat kodeksining 234-moddasi beshinchi qismining qoidalari ham qo’llaniladi. Unga ko’ra, bolani parvarishlash ta’tillari davrida ayolning ish joyi (lavozimi) saqlanadi.
Ya’ni, siz ushbu korxonada ishlab turgan vaqtingizda bolani parvarishlash ta’tiliga chiqqaningiz sababli, ish joyingiz saqlanadi va o’z ishingizga qaytishga to’la huquqingiz bor.

"Tрудовые права" - До замужества я работала с мужем на одной фирме. После свадьбы я вышла в декретный отпуск и два года ухаживала дома за ребенком. Сейчас дочка пошла в детский сад, и я хочу вернуться на прежнее место работы, но муж против. Он говорит, что совместная работа близких родственников в одной организации запрещена. Так ли это?
В соответствии со статьей 79 Трудового кодекса Республики Узбекистан действительно содержится ограничение на совместную службу родственников на одном предприятии, только если они находятся в непосредственной подчиненности или подконтрольности друг другу. Но, это распространяется только на государственные организации и к частной фирме, где вы работали, не относится. Это закреплено в статье 79 Трудового кодекса следующим образом:
Запрещается совместная служба на одном и том же государственном предприятии лиц, состоящих между собой в близком родстве или свойстве (родители, братья, сестры, сыновья, дочери, супруги, а также родители, братья, сестры и дети супругов), если их служба связана с непосредственной подчиненностью или подконтрольностью одного из них другому.
Также следует отметить, что на вас распространяется действие части пятой статьи 234 Трудового кодекса, где предусмотрено следующее: в период отпусков по уходу за ребенком за женщиной сохраняется место работы (должность).
То есть, так как вы вышли в отпуск по уходу за ребенком, работая в данной организации, то за вами сохраняется место работы, на которое вы в полном праве вернуться.