"Mehnat huquqlari" - Men oliy ta’lim muassasasining moliya yo’nalishini tamomlaganman va katta tanlov natijasiga ko’ra, xalqaro firmaning vakolatxonasiga ishga joylashdim. Kadrlar bo’limida menga yetti oyga mehnat shartnomasini tuzishni taklif qilishdi, garchand men barcha testlar va suhbatlardan o’tganimdan keyin uzoqroq muddatli ishga ega bo’laman, deb umid qilgan edim. Iltimos, menga maslahat bersangiz, men ish beruvchidan uzoqroq muddatga mehnat shartnomasini tuzishni so’rash huquqim bormi va umuman mehnat shartnomasini tugash vaqtini ko’rsatilishi majburiymi?
Albatta, siz bunday huquqga egasiz. Biroq, shuni nazarda tutish lozimki, Mehnat kodeksi 73-moddasining ikkinchi qismiga muvofiq, mehnat shartnomasi muayyan muddatga tuzilganda, uning amal qilish muddati mehnat shartnomasi tomonlarining kelishuviga binoan, ya’ni xodim va ish beruvchining o’zaro roziligi bilan belgilanadi. Siz o’zingiz istagan muddatni taklif qilishingiz mumkin, lekin natijada muddat ish beruvchining fikrini inobatga olib belgilanadi.
Muddatsiz mehnat shartnomasini tuzishga kelsak, shuni ta’kidlash kerakki, Mehnat kodeksining 75-moddasiga ko’ra mehnat shartnomalari:
•nomuayyan muddatga;
•besh yildan ortiq bo’lmagan muayyan muddatga;
•muayyan ishni bajarish vaqtiga mo’ljallab tuzilishi mumkin.
SHu bilan birga, Mehnat kodeksining 76-moddasida ish beruvchining muddatli mehnat shartnomasi tuzish huquqi quyidagi tarzda cheklangan:
Muddatli mehnat shartnomalari:
bajarilajak ishning xususiyati, uni bajarish shartlari yoki xodimning manfaatlarini hisobga olgan tarzda, nomuayyan muddatga mo’ljallangan mehnat shartnomalarini tuzish mumkin bo’lmagan hollarda;
korxona rahbari, uning o’rinbosarlari, bosh buxgalter bilan, korxonada bosh buxgalter lavozimi bo’lmagan taqdirda esa, bosh buxgalter vazifasini bajaruvchi xodim bilan;
qonunda nazarda tutilgan boshqa hollarda tuzilishi mumkin.
Shunday qilib, siz korxona rahbari, uning o’rinbosarlari, bosh buxgalter bilan, korxonada bosh buxgalter lavozimi bo’lmagan taqdirda esa, bosh buxgalter vazifasini bajaruvchi xodim bo’lmasangiz ish beruvchi siz bilan muddatli mehnat shartnomasini tuzish aynan sizning manfaatlarini hisobga olgan holda, tuzilayotganligini yoki mehnat shartnomasini nomuayyan tuzishning texnik jihatdan imkoniyati yo’qligi isbotlab berishi zarur.

"Tрудовые права" - Я закончила финансовый ВУЗ и по результатам большого конкурса поступила в представительство международной фирмы. В отделе кадров мне предложили подписать договор всего на семь месяцев, хотя я надеялась, что после прохождения всех тестов и собеседований получу стабильную работу на длительный срок. Пожалуйста, посоветуйте, имею ли я право просить у работодателя заключить трудовой договор на более долгий срок и, вообще, обязательно ли указывать дату окончания срока?
Конечно, вы имеете такое право. Однако, следует иметь ввиду, что в соответствии с частью второй статьи 73 Трудового кодекса, срок действия трудового договора при заключении его на определенный срок устанавливается по соглашению сторон трудового договора, то есть по взаимному согласию работника и работодателя. Вы можете предложить желательный для вас срок, но в результате срок будет установлен с учетом мнения работодателя.
Касательно заключения бессрочного трудового договора следует учитывать, что в соответствии со статьей 75 Трудового кодекса трудовые договоры могут заключаться:
·на неопределенный срок;
·на определенный срок не более пяти лет;
·на время выполнения определенной работы.
При этом в статье 76 Трудового кодекса право работодателя на заключение срочного трудового договора ограничено следующим образом:
“Срочные трудовые договоры могут заключаться:
в случаях, когда договоры на неопределенный срок не могут быть заключены с учетом характера предстоящей работы, условий ее выполнения или интересов работника;
с руководителем предприятия, его заместителями, главным бухгалтером, а при отсутствии на предприятии должности главного бухгалтера – с работником, осуществляющим функции главного бухгалтера;
в иных случаях, предусмотренных законом”.
Таким образом, если вы не являетесь руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером и не выполняете его функции, при заключении с вами срочного трудового договора, работодатель должен доказать, что заключение трудового договора на определенный срок производится именно в ваших интересах либо заключение трудового договора на неопределенный срок технически невозможно.