"Mehnat huquqlari" - Men universitetda o’zbek tili va adabiyotidan dars beraman. Bir halqaro tashkilot o’zining xodimlarini o’qitish uchun meni o’rindoshlik asosida menga qulay bo’lgan vaqtda ishlashga takilif qilyapti. Hujjatlarni rasmiylashtirish paytida mendan asosiy ish joyimdan ruxsatnoma olib kelishni so’rashdi. Nega kimdir ishlashimga ruxsat berishi lozim? Axir bu mening shaxsiy huquqim emasmi?
Ha, bu sizning shaxsiy huquqingiz. Har bir shaxs o’rindoshlik asosida ishlaydimi yoki yo’qmi o’zi hal qiladi. Aftidan sizni repetitor yoki o’qituvchi sifatida ishga taklif qilgan tashkilot hali ham avval amalda bo’lgan qonunchilik asosida ish ko’rayotganga o’xshaydi.
O’rindoshlik asosida asosiy ish joyi bo’lmagan korxonaga ishga qabul qilinayotgan xodim faqat ishga qabul qilinishda talab etiladigan hujjatlarni taqdim etadi. Mehnat daftarchasi hamda harbiy xizmatga bo’lgan munosabat haqidagi hujjat bundan mustasno, chunki bu hujjatlar asosiy ish joyida yuritiladi.
Ish beruvchi xodim haqiqatan ham tashqi o’rindoshlik asosida ishga qabul qilinayotganligiga ishonch hosil qilishi uchun ishga qabul qilinayotgan shaxsdan uning mehnat daftarchasi saqlanayotgan hamda harbiy hisobi yuritilayotgan asosiy ish joyi borligini tasdiqlovchi hujjatni talab qilishi lozim. Qonunchilikka muvofiq (Mehnat kodeksining 80-moddasi, Mehnat daftarchalarini yuritish tartibi to’g’risida yo’riqnomaning (Adliya vazirligi tomonidan 1998 yil 29 yanvarda 402-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan) 1.5-bandi) bunday hujjat – asosiy ish joyidan ma’lumotnoma hisoblanadi.
Ushbu ma’lumotnomani avvallari talab qilinadigan asosiy ish joyidan ruxsatnoma bilan adashtirishmaslik lozim. O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 18 oktyabrdagi 297-son “O’rindoshlik asosida hamda bir necha kasb va lavozimda ishlash tartibi to’g’risidagi Nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6 bandi 2 qismiga asosan o’rindoshlik asosida ishga kirishda asosiy ish joyi yoki boshqa organning roziligi talab qilinmasligi ko’rsatilgan.
Mehnat kodeksining 80-moddasiga ko’ra ishga qabul qilish vaqtida ishga kirayotgan shaxsdan qonun hujjatlarida ko’rsatilmagan hujjatlarni talab qilish taqiqlanadi.

"Tрудовые права" - Я работаю преподавателем узбекского языка и литературы в университете. Одна международная организация приглашает меня на частичную занятость в удобное для меня время для обучения их персонала. При оформлении документов меня попросили предоставить разрешение с основного места работы. Почему кто-то должен мне разрешать работать? Разве это не мое личное право?
Да, это ваше личное право. Каждый человек сам решает, работать ему по совместительству или нет. Видимо, та организация, которая приглашает вас в качестве репетитора или преподавателя, до сих пор ссылается на ранее действовавшее законодательство.
При поступлении на работу по совместительству на предприятие, не являющееся основным местом работы, работник предъявляет документы, требуемые при приеме на работу, за исключением трудовой книжки и документа об отношении к воинской обязанности, так как они ведутся только по основному месту работы.
Для того чтобы убедиться, что работа, на которую принимается работник, действительно будет выполняться на условиях внешнего совместительства, работодатель должен потребовать от поступающего документ, подтверждающий, что у него имеется основное место работы, где хранится его трудовая книжка и ведется воинский учет. Таким документом в соответствии с законодательством (часть первая статья 80 Трудового кодекса, пункт 1.5 Инструкции о порядке ведения трудовых книжек (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 29 января 1998 года, регистрационный № 402) является справка с основного места работы.
Эту справку не следует путать с разрешением с основного места работы, которое требовалось ранее.
В соответствии с частью 2 пункта 6 Положения, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 297 от 18 октября 2012 года “Об утверждении положения о порядке работы по совместительству, а также по нескольким специальностям или должностям” предусмотрено, что при приеме на работу по совместительству согласие с основного места работы или иного органа не требуется.
Согласно статье 80 Трудового кодекса, при приеме на работу запрещается требовать от поступающего документы, не предусмотренные законодательством.