"Mehnat huquqlari" - Men xalqaro tashkilotda ishlayman. U yerdagi maoshim va boshqa sharoitlar meni qoniqtiradi, lekin kadrlar bo’limida bizga mehnat daftarchasi yuritilmasligini aytishdi. Bu to’g’rimi?
Ushbu holatda sizning ish beruvchingiz nohaq va u O’zbekiston Respublikasi mehnat qonunchiligini buzmoqda. Xususan, Mehnat kodeksining 81-moddasi ikkinchi qismiga ko’ra ish beruvchi korxonada besh kundan ortiq ishlagan barcha xodimlarga mehnat daftarchasini tutishi shart, o’rindoshlik asosida ishlovchilar bundan mustasno.
Huddi shunday ish beruvchi Adliya vazirligidan ro’yxatdan o’tgan 29.01.1998 yildan “Mehnat daftarchasini yuritish tartibi to’g’risida”gi 402-sonli yo’riqnoma talablariga zid xarakat qilmoqda. Bu borada Davlat mehnat xuquq inspektorlariga murojaat etish joiz.*

"Tрудовые права" - Я работаю в международной организации. Зарплата и прочие условия работы меня устраивают, однако в отделе кадров сказали, что трудовые книжки нам заводиться не будут. Правильно ли это?
В данном случае ваш работодатель неправ и нарушает трудовое законодательство Республики Узбекистан. В частности, в части второй статьи 81 Трудового кодекса предусмотрено, что работодатель обязан вести трудовые книжки на всех работников, проработавших на предприятии свыше пяти дней, за исключением совместителей. Точно также работодатель действует в противоречии с инструкцией № 402 «О порядке ведения трудовых книжек», зарегистрированной Министерстве юстиции Республики Узбекистан 29.01.1998 года. По этому поводу следует обратиться в Государственную инспекцию по труду. Адрес и телефон Государственной инспекции по труду указан на сайте www.mexnat.uz.