Afsuski haqqingiz yo’q. Mehnat kodeksining 77-moddasiga ko’ra ishga qabul qilishga o’n olti yoshdan yo’l qo’yiladi. Bunga ko’ra siz o’n olti yoshga to’lganingizdan keyin mustaqil ravishda boshqalarning ruxsatisiz ishga kirishga haqqingiz bo’ladi.
Biroq, bir yildan keyin sizda ishga joylashish imkoni paydo bo’ladi. Mehnat kodeksi 77-moddasining ikkinchi qismi umumiy qoidadan istisno holatini nazarda tutib, o’n besh yoshga to’lgan o’smirlarni ishga qabul qilish imkoniyatini nazarda tutadi. Bunga faqat quyidagi shartlarga rioya qilinganda yo’l qo’yiladi:
•siz umumta’lim maktablari, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’lim muassasalarining o’quvchisi bo’lishingiz;
•sizning sog’lig’ingiz hamda ma’naviy va axloqiy kamol topishingizga ziyon yetkazmaydigan yengil ishga qabul qilinishingiz;
•siz qabul qininayotgan ish ta’lim olish jarayonini buzmaydigan bo’lishi va o’qishdan bo’sh vaqtida bajarishi;
•ota-onangizdan birining yozma roziligi bo’lishi lozim.
Shuni ta’kidlash kerakki, o’n besh yoshlik o’spirinni ishga qabul qilish faqat yuqorida sanab o’tilgan shartlarning barchasiga rioya qilinganda qonuniy hisoblanadi. O’zbekiston Respublikasi qonunchiligining ushbu qoidalari mamlakatimiz ratifikatsiya qilgan Xalqaro mehnat tashkilotining (XMT) “Ishga qabul qilish uchun eng kichik yosh to’g’risida”gi 138-son hamda “Bolalar mehnatining og’ir shakllarini taqiqlash va yo’q qilishga doir shoshilinch choralar to’g’risida”gi 182-son Konventsiyalari bilan uzviy bog’liq.

"Tрудовые права" - Мне 14 лет и я учусь в восьмом классе. Занятия заканчиваются в час дня, и я хотел бы работать во второй половине дня, чтобы иметь свои доходы и не обременять родителей. Имею ли я право устроиться на работу? Нужно ли для этого письменное согласие моих родителей?
К сожалению, не имеете. В соответствии со статьей 77 Трудового кодекса прием на работу допускается с шестнадцати лет. Это означает, что, достигнув шестнадцатилетнего возраста, вы будете вправе самостоятельно, без чьего–либо согласия, поступать на работу.
Однако через год у вас появится возможность трудоустройства. Часть вторая статья 77 Трудового кодекса предусматривает исключения из общего правила и закрепляет возможность приема на работу подростков, достигших пятнадцати лет. Но это допустимо только при соблюдении следующих условий:
·вы должны быть учащимися общеобразовательной школы, среднего специального или профессионального учебного заведения;
·вы можете быть приняты только для выполнения легкого труда, не причиняющего вреда твоему здоровью и нравственному развитию;
·работа, на которую вы будете приняты, не должна нарушать процесс обучения и осуществляться в свободное от учебы время;
·необходимо наличие письменного согласия одного из ваших родителей.
Важно подчеркнуть, что прием на работу пятнадцатилетнего подростка будет законным только в том случае, если соблюдены все перечисленные выше условия. К вашему сведению, вышеуказанное положение законодательства Узбекистана тесно связано с ратифицированной нашей страной Конвенцией Международной Организации Труда (МОТ) 138 «О минимальном возрасте для приема на работу» и Конвенцией МОТ 182 «О запрещении и немедленных мерах по искоренению наихудших форм детского труда».