"Mehnat huquqlari" - Men yirik kompaniyaning xodimlarni tanlab olish bo’yicha menedjer lavozimiga tanlovdan o’tdim. Hozir mehnat shartnomasini tuzish uchun zarur bo’lgan hujjatlarni rasmiylashtiryapman. Lekin, homiladorligimdan va bu haqda korxona rahbariyatiga aytmaganimdan bezovta bo’layapman. Homiladorlik muddatim kichkina bo’lganligi sababli hech kim buni sezmadi. Men bu haqda ish beruvchiga aytishga majburmanmi va shu sababli u men bilan mehnat shartnomasini tuzishdan bosh tortishi mumkinmi?
Siz ishga qabul qilish paytida majburiy tibbiy ko’rikdan o’tmaganingizga qaraganda egallamoqchi bo’lgan lavozimingiz sizga va bolangizga tahdid solmaydi. Mehnat kodeksining 80-moddasi birinchi qismiga muvofiq ishga qabul qilish vaqtida ishga kirayotgan shaxs quyidagi hujjatlarni:
•pasport yoki uning o’rnini bosadigan boshqa hujjatni, o’n olti yoshgacha bo’lgan shaxslar esa, – tug’ilganlik to’g’risidagi guvohnoma va turar joyidan ma’lumotnomani;
•mehnat daftarchasini, birinchi marotaba ishga kirayotgan shaxslar bundan mustasno. O’rindoshlik asosida ishga kirayotgan shaxslar mehnat daftarchasi o’rniga asosiy ish joyidan olgan ma’lumotnomani;
•harbiy xizmatga majburlar yoki chaqiriluvchilar tegishincha harbiy biletni yoki harbiy hisobda turganlik haqidagi guvohnomani;
•qonun hujjatlariga muvofiq maxsus ma’lumotga yoki maxsus tayyorgarlikka ega shaxslargina bajarishi mumkin bo’lgan ishlarga kirayotganda oliy yoki o’rta maxsus, kasb-hunar o’quv yurtini tamomlaganligi to’g’risidagi diplomni yoxud mazkur ishni bajarish huquqini beradigan guvohnomani yoki boshqa tegishli hujjatni taqdim etadi.
Ko’rib turganingizdek Siz homiladorigingiz haqida xabar berishga majbur emassiz. Lekin, shuni bilishingiz lozimki, qonunchilikda homilador ayollarga bir qancha imtiyozlar berilgan. Ish beruvchingiz xomiladorligingizni bilmagunicha bu imtiyozlarni sizga kafolatlay olmaydi.
Siz bezovta bo’layotgan ishga qabul qilishni rad etilishi masalasiga kelsak, Mehnat kodeksining 224-moddasi muvofiq homiladorligi yoki bolasi borligi sababli ayollarni ishga qabul qilishni rad etish va ularning ish haqini kamaytirish taqiqlanadi. Siz tanlovdan o’tib bo’lganingiz va mehnat shartnomasini rasmiylashtirish uchun hujjatlarni tayyorlayotganingizni hisobga olsak, sizni ishga qabul qilishga rad etish uchun asos mavjud emas.
Bundan tashqari, Siz o’zingizning homiladorligingizni aytmasangiz, ish beruvchi sizga og’ir mehnat yuklab, natijada og’ir oqibatga olib kelgani uchun javobgarlikka tortilishi mumkin.

Судя по тому, что вы не проходите обязательного медицинского осмотра при приеме на работу, ваша будущая специальность не представляет угрозы вам и вашему малышу. При приеме на работу согласно части первой статья 80 Трудового кодекса, поступающий предъявляет следующие документы:
•паспорт либо заменяющий его документ, а лица в возрасте до шестнадцати лет – свидетельство о рождении и справку с места жительства;
•трудовую книжку, за исключением лиц, поступающих на работу впервые. Лица, поступающие на работу по совместительству, вместо трудовой книжки предъявляют справку с основного места работы;
•военный билет либо приписное свидетельство соответственно для военнообязанных или призывников;
•диплом об окончании высшего или среднего специального, профессионального учебного заведения, удостоверение на право выполнения данной работы либо иной соответствующий документ при поступлении на работу, к выполнению которой в соответствии с законодательством могут быть допущены только лица, имеющие специальное образование или специальную подготовку.
Как видите, вы не обязаны сообщать о вашей беременности, однако имейте в виду, то беременные женщины пользуются рядом льгот. Ваш работодатель не сможет вам их гарантировать, пока он не узнает о вашей беременности.
Что касается вашего беспокойства об отказе принять вас на работу, то согласно статье 224 Трудового кодекса, запрещается отказывать женщинам в приеме на работу и снижать им заработную плату по мотивам, связанным с беременностью или наличием детей. В виду того, что вы уже прошли конкурс и готовите документы для оформления трудового договора, оснований отказать вам в приеме на работу не существует. Кроме того, если вы не расскажите о своей беременности, работодатель возложив на вас тяжелую работу, в результате последовавших тяжелых последствий может понести отвественность.