Ha, Siz rad qilish huquqiga egasiz. Umumiy qoidaga ko’ra bir ishdan boshqasiga o’tkazish mehnat shartnomasi tomonlarining roziligi bilan amalga oshiriladi. Ushbu qoida ham doimiy ham vaqtincha boshqa ishga o’tkazishga nisbatan qo’llaniladi hamda qonunchilikda boshqacha tartib belgilanmagan bo’lsa, barcha hollarda tatbiq etiladi.
Amaliyotda ba’zi bir rahbarlar agar xodim oylik maoshi ko’proq bo’lgan balandroq lavozimga o’tkazilsa, uning roziligi zarur emas, deb hisoblashadi. Bunday mulohaza noto’g’ri hisoblanadi hamda qonunchilik talablariga muvofiq emas. Bunday hollarda xodimning boshqa ishga o’tkazishda ham uning roziligi talab etiladi.
Boshqa ishga o’tkazilganda siz va ish beruvchingiz mehnat shartlarini o’zgarishi bilan bog’liq masalalar bo’yicha o’zaro kelishib olishingiz zarur. Agar siz rozilik javobini bersangiz siz o’tmoqchi bo’lgan ishning boshlash sanasini ham kelishib olishingiz zarur. Vaqtincha boshqa ishga o’tkazilganda esa uning muddati ham kelishib olinadi.
Mehnat kodeksi bu qoidadan istisno hollarini ham nazarda tutganiga e’tibor qaratishingiz lozim. Mehnat kodeksining 95-moddasiga ko’ra, ish beruvchi ishlab chiqarish zaruriyati yoki bekor turib qolinishi munosabati bilan xodimni uning roziligisiz vaqtincha boshqa ishga o’tkazish haqli. Shu sababli, rahbaringiz sizni doimiy muddatga boshqa ishga o’tkazayotganligi yoki yangi dekan tayinlangunga qadar vaqtincha boshqa ishga o’tkazayotganligini aniqlashtirib olishingiz kerak.

Да, вы имеете право отказаться. По общему правилу перевод на другую работу производится по соглашению сторон трудового договора. Это правило распространяется как на постоянные, так и на временные переводы и применяется во всех случаях, если законодательством не установлено иное.
На практике некоторые руководители полагают, что если работник переводится на более высокую должность, оплата на которой значительно выше, чем та, которую он получает в настоящее время, то никакого согласия работника на такой перевод не требуется. Однако, такое мнение является ошибочным и не соответствует требованиям законодательства. Согласие работника на перевод должно быть получено и в этом случае.
При переводе на другую работу, вы и ваш работодатель должны прийти к соглашению о связанных с переводом изменениях условий труда. При вашем позитивном ответе, необходимо также договориться о дате, когда вам следует приступить к выполнению той работы, куда вы переведены. При временном переводе по соглашению сторон оговаривается также условие о сроке такого перевода.
Однако обратите внимание на то, что Трудовой кодекс оговаривает и возможные исключения из этого правила. Согласно статье 95 Трудового кодекса, работодатель вправе перевести работника без его согласия на другую работу лишь временнои только при наличии производственной необходимости либо простоя. Поэтому поинтересуйтесь, говорит ли ваш руководитель о постоянном переводе или все-таки на время, пока не будет назначен новый декан.