"Mehnat huquqlari" - Boshlig’im homiladorligimni bilib menga boshqa lavozimga o’tishni taklif qildi va u yerda mehnat sharoitlari yengilroq ekanligini asos qilib keltirdi. SHu bilan bir vaqtda u men bilan tug’ish va bola parvarishlash ta’tiliga chiqadigan vaqtga kelib muddati tugaydigan mehnat shartnomasini tuzmoqchi. Menda savol tug’ilayapti: boshlig’im mendan shu yo’l bilan qutilmoqchi emasmikan? Agar men bunday shartnomani tuzishdan bosh tortsam nima bo’ladi?
Belgilangan muddatga tuziladigan mehnat shartnomasi muddatli mehnat shartnomasi hisoblanadi. Uning nomuayyan muddatga tuzilgan mehnat shartnomasidan farq qiladigan bir qator o’ziga xos hususiyatlari bor. Muddatli mehnat shartnomasining o’ziga xosligi shundaki, unda ishning tugash muddati ko’rsatiladi.
Mehnat kodeksi ish beruvchiga muddatli mehnat shartnomasini tuzish huquqini cheklaganligi va bunday shartnoma qaysi hollarda tuzilishi mumkinligini belgilab berganligiga e’tibor qaratishingiz lozim. Bundan tashqari, muddatli mehnat shartnomasini xodimga qonunchilikda hamda mehnat haqidagi boshqa normativ hujjatlarda belgilangan huquq va kafolatlarni ta’minlashdan bo’yin tovlash maqsadida tuzish taqiqlangan. Masalan, xodim bilan olti oyga mehnat shartnomasini tuzish, basharti ushbu muddat tugashi bilan farzand tug’ilganligi sababli xodim ishni bajarishni davom ettira olmasa, noqonuniy deb hisoblanishi lozim. Mazkur holatda ish beruvchi muddatli mehnat shartnomasini tuzish orqali xodimga kelajakda qonunchilikda belgilangan kafolatlarni ta’minlashdan bo’yin tovlamoqda.
Mehnat shartnomasining uning muddatiga oid shartlari faqat xodim va ish beruvchi kelishuviga binoan o’zgartirilishi mumkin. Muddatli mehnat shartnomasi ish beruvchi xohlagan paytda emas, balki qonunda belgilangan hollarda tuziladi. Buday holatlarning ro’yxati Mehnat kodeksining 76-moddasida belgilangan.
O’zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998 yil 17 apreldagi 12-son “Sudlar tomonidan mehnat shartnomasi (kontrakti)ni bekor qilishni tartibga soluvchi qonunlarning qo’llanilishi haqida”gi qarorining 5-bandiga muvofiq muddatli mehnat shartnomalari faqat Mehnat kodeksining 76-moddasida belgilangan holatlar bo’lganligi sababli nomuayyan muddatli mehnat shartnomalarini tuzish mumkin bo’lmagan hollarda tuzilishi mumkin. Agar xodim bilan tuzilgan muddatli mehnat shartnomasi Mehnat kodeksining 76-moddasi talablarini hisobga olmagan holda tuzilgan bo’lsa, bunday holda shartnomaning muddati haqidagi shartlari haqiqiy emas deb topiladi, xodim esa birinchi ish kunidan boshlab ishga nomuayyan muddatga qabul qilingan hisoblanadi.
Yuqoridagi O’zbekiston Respublikasi Oliy sud Plenumi qarorida keltirilgan tushuntirish Mehnat kodeksi 5-moddasining mehnat haqidagi kelishuvlar va shartnomalarning xodimlar ahvolini mehnat to’g’risidagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlarda nazarda tutilganiga qaraganda yomonlashtiradigan shartlari haqiqiy emas deb topilishi haqidagi qoidasiga asoslangan. Sazning holatingizda ish beruvchini Mehnat kodeksining 76-moddasi qoidalariga rioya qilmasligi xodimning ahvolini Mehnat kodeksida nazarda tutilganiga qaraganda yomonlashtiradigan holat deb baholanadi va o’z navbatida mehnat shartnomasining uning muddati haqidagi shartlari haqiqiy emas, ya’ni yuridik kuchga ega emas deb baholanadi.

Тот тип договора, который заключается на определенное время, называется срочным. Он имеет целый ряд особенностей, отличающих его от трудового договора, заключенного на неопределенный срок. Характерной чертой срочного трудового договора является то, что в нем указывается момент окончания работы.
Обратите внимание, что Трудовой кодекс ограничивает право работодателя на заключение с работником срочного трудового договора, определяет случаи, когда такой договор может быть заключен. Кроме того, недопустимо заключение срочного трудового договора с целью уклонения работодателя от предоставления работнику прав и гарантий, предусмотренных законодательными и иными нормативными актами о труде. Например, следует считать неправомерным заключение с работником трудового договора сроком на 6 месяцев по той причине, что по истечении этого срока работница не сможет трудиться из-за рождения ребенка. Заключая в рассматриваемом случае срочный трудовой договор, работодатель уклоняется от предоставления в будущем работнику тех гарантий, которые предусмотрены законодательством.
Условие о сроке трудового договора может быть изменено только по соглашению между работником и работодателем. Срочный трудовой договор может заключаться не тогда, когда работодателю это заблагорассудится, а только в предусмотренных законом случаях. Перечень таких случаев содержится в статье 76 Трудового кодекса.
В пункте 5 постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 17 апреля 1998 года № 12 «О применении судами законодательства, регулирующего прекращение трудового договора (контракта)» обращено внимание на то, что срочные трудовые договоры могут заключаться только при наличии обстоятельств, предусмотренных статьей 76 Трудового кодекса. Если с работником был заключен срочный трудовой договор без учета требований данной статьи, то условие о сроке договора признается недействительным, а работник считается принятым на неопределенный срок с первого дня работы.
Приведенное разъяснение Пленума Верховного Суда Республики Узбекистан основывается на положениях статьи 5 Трудового кодекса, предусматривающей, что условия соглашений и договоров о труде, ухудшающие положение работников по сравнению с законодательными и иными нормативными актами, недействительны. Применительно к рассматриваемой ситуации это означает, что несоблюдение работодателем требований статьи 76 Трудового кодекса квалифицируется как ухудшение положения работника по сравнению с Трудовым кодексом, а следовательно, условие трудового договора о его сроке является недействительным, т.е. не имеет юридической силы.