"Mehnat huquqlari" - Bir hafta oldin men dasturlovchi sifatida ishni boshladim va hozirda sinov muddatini o’tayapman. Sinov muddati ikki oydan so’ng tugaydi. Aytingchi, mehnat to’g’risidagi qonunchilik va kasbdoshlarimga qo’llaniladigan mehnat shartlari menga nisbatan ham qo’llaniladimi?
Ha, qo’llaniladi. Dastlabki sinov davrida xodimlarga mehnat to’g’risidagi qonun hujjatlari va korxonada o’rnatilgan mehnat shartlari to’liq tatbiq etiladi (Mehnat kodeksining 86-moddasi birinchi qismi).
Yagona o’ziga xos jihati shundaki, dastlabki sinov muddati tugagunga qadar har bir taraf ikkinchi tarafni uch kun oldin yozma ravishda ogohlantirib, Mehnat kodeksining 87-moddasida belgilangan tartibda mehnat shartnomasini bekor qilishga haqlidir. Ko’pincha korxonaning lokal hujjatlarida xodimlarga (ushbu hujjatlar bilan beriladigan) qo’shimcha imtiyoz va kafolatlar (mukofot, belgilangan ish staji uchun ustama to’lovlari, mehnat ta’tillarining davomiyligi va b.) ularning ushbu korxonadagi ish staji bilan bog’liq holda belgilanadi. Bunday munosabat qonuniy hisoblanadi. Lekin, xodimga bu imtiyoz va kafolatlarni qo’llanishi masalasini unga nisbatan sinov muddati belgilangan yoki belgilanmaganligiga bog’lash mumkin emas.
Amaliyotda ba’zi ish beruvchilar agar xodim sinov muddatida bo’lsa, bu muddat ichida u “alohida holatda” bo’ladi, degan noto’g’ri fikrda bo’ladilar. Gohida aynan ushbu xato fikr natijasida ayrim korxonalarda sinov muddati bilan ishga qabul qilingan shaxslarning mehnat huquqlari cheklanishi hollari uchrab turadi. Masalan, bunday xodimni ishga qabul qilish lozim darajada rasmiylashtirilmaslik, unga nisbatan mehnatga haq to’lashda, mukofotlar berishda cheklovlar o’rnatilishi, qonunchilikda belgilangan ish vaqtining dovomiyligiga rioya qilinmaslik va boshqa hollar uchrab turadi. Xodimga nisbatan dastlabki sinov davrida bunday cheklashlar noqonuniy hisoblanadi.

Да, распространяются. В период предварительного испытания работник, при приеме которого оно было установлено, пользуется теми же правами, что и другие работники предприятия (часть первая статьи 86 Трудового кодекса).
Единственной особенностью является то, что каждая из сторон трудового договора до истечения срока испытания вправе прекратить трудовой договор письменно предупредив другую сторону за три дня в порядке, предусмотренном статей 87 Трудового кодекса. Зачастую локальные акты предприятия увязывают предоставление работникам дополнительных (предусмотренных этими актами) льгот и гарантий (премии, вознаграждение за выслугу лет, продолжительность трудового отпуска и т.п.) со стажем работы на данном предприятии. Такой подход является вполне правомерным. Однако, недопустимо ставить вопрос о предоставлении или непредоставлении работнику этих льгот и гарантий в зависимость от того установлено ли ему предварительное испытание при приеме на работу.
На практике некоторые работодатели ошибочно полагают, что если при приеме работника на работу было установлено предварительное испытание, то в течение испытательного срока он находится «на особом положении». Порой именно в результате этого заблуждения в отдельных организациях имеют место случаи необоснованного ограничения трудовых прав работника, принятого на работу с испытанием. Так, встречаются случаи, когда должным образом не оформляется прием такого работника на работу, устанавливаются ограничения в области оплаты труда, премирования, не соблюдается предусмотренная законодательством предельная продолжительность рабочего времени и т.п. Подобные ограничения трудовых прав работника в период предварительного испытания являются незаконными.
Период предварительного испытания включается в трудовой стаж, в том числе и в стаж работы дающий право на ежегодный трудовой отпуск.