"Mehnat huquqlari" - Men oylik maoshi yaxshi bo’lgan yangi ishga joylashayapman va qallig’imga ishga qabul qilindim, deb aytdim qo’ydim. Biroq, boshliqning aytishicha men avval sinov muddatini o’tashim kerak ekan. Uning maksimal muddati qancha? Besh oydan keyin meni to’yim bo’lishi kerak va men o’sha paytda ham “osiq holatda” bo’lishni istamayman.
Sinov muddati yoki qonun tili bilan aytganda dastlabki sinov muddati uch oydan ko’p bo’lishi mumkin emas. Mehnat kodeksining 85-moddasi birinchi qismi xodim qanday ishga qabul qilinishidan qat’i nazar har qanday holatlarda dastlabki sinov belgilangan muddatdan o’tib ketishi mumkin emasligini nazarda tutadi. Agar mehnat shartnomasida dastlabki sinov muddatining davomiyligi uch oydan ortiq deb belgilansa, Mehnat kodeksining 5-moddasiga muvofiq mehnat shartnomasining dastlabki sinov bo’yicha shartlari haqiqiy emas deb topiladi, xodim esa sinov muddatisiz ishga qabul qilingan hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 84-moddasiga muvofiq, dastlabki sinov muddati faqat bir marta ishga qabul qilish paytida belgilanadi. Ya’ni, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan dastlabki sinov muddati xatto xodimning roziligi bilan ham uzaytirilishi mumkin emas.

"Tрудовые права" - Я устраиваюсь на новую высокооплачиваемую работу и сказал своей девушке, что уже принят. Но руководитель сообщил мне, что я сначала должен пройти испытательный срок. Каков его максимальный срок? Через пять месяцев у меня свадьба, и я бы не хотел и тогда оставаться в «подвешенном» состоянии.
Испытательный срок или, как говорится в законодательстве, предварительное испытание, не может быть дольше трех месяцев.
Частью первой статьи 85 Трудового кодекса предусмотрено, что ни при каких обстоятельствах, независимо от того, на какую работу принимается работник, продолжительность предварительного испытания не должна превышать предельного срока. Если в трудовом договоре предусмотрено условие об установлении продолжительности предварительного испытания свыше трех месяцев, то условие договора об испытании в силу статьи 5 Трудового кодекса признается недействительным, а работник считается принятым на работу без предварительного испытания.
Обратите внимание и на то, что согласно статье 84 Трудового кодекса, предварительное испытание устанавливается только один раз при приеме на работу. То есть предусмотренный трудовым договором срок испытания не может быть продлен даже с согласия работника.