"Mehnat huquqlari" - Dushanba kuni mehnat jamoasining umumiy yig’ilishida korxona rahbari hamkasblarimizdan biri bajarayotgan ishiga noloyiq ekanligi sababli ishdan bo’shatilayotganligi haqida xabar berdi. U vijdonli odam edi, ishga vaqtida kelar edi, hech kim bilan janjallashmas edi. Meni qiziqtirayotgan narsa shuki, qanday xodimlar bilan mehnat shartnomasi bunday asoslarga ko’ra bekor bo’ladi.
Mehnat kodeksi 100-moddasi 2-qismi, 2-bandiga asosan, xodimning bajarayotgan ishiga noloyiq bo’lishining ikkita sababini nazarda tutilgan:
•malakasi yetarli bo’lmaganligi;
•sog’lig’i holati.
Qachonki xodim mehnat intizomini buzmasa, topshirilgan ishni bajarishga harakat qilsa, biroq, unda zarur ish va kasbiy sifatlarning yo’qligi tufayli yoki sog’lig’i holatiga ko’ra u mehnat shartnomasi bilan o’ziga yuklatilgan vazifalarni sifatli bajarishga qodir bo’lmasa, o’sha holatda noloyiqlik to’g’risida so’z yuritish mumkin.
Agar xodim u bilan tuzilgan mehnat shartnomasiga ko’ra, aynan bajarishi shart bo’lgan ishni uddalay olmayotgan bo’lsagina, noloyiqligi bo’yicha u bilan bo’lgan mehnat munosabatlarining bekor qilinishiga yo’l qo’yiladi (O’zbekiston Respublikasi Oliy sudi plenumining 1998 yil 17 apreldagi 12-son “Sudlar tomonidan mehnat shartnomasi (kontrakti)ni bekor qilishni tartibga soluvchi qonunlarning qo’llanilishi haqida”gi qarori).
Xodimning noloyiqligi xodimning bajarishi shart bo’lgan, topshirilgan ishni uddalay olmayotganligini guvohlantiruvchi aniq faktlar (tekshiruv aktlari, bevosita rahbarlik qiluvchisining bildirish xati, hisobotlar, attestatsiya hujjatlari va ishning past sifatliligini, yaroqsiz mahsulot chiqarayotganini, ish hajmini hamda ishlab chiqarish normasini bajarmayotganligini va hokazolarni tasdiqlovchi boshqa hujjatlar) bilan tasdiqlanishi lozim. SHu bilan birga, ta’kidlash joizki, xodim tomonidan yo’l qo’yilgan bir martalik xato uning bajarayotgan ishiga noloyiq ekanligidan dalolat bermaydi.
Bunday holatda agar noloyiqlikning sababi xodimning sog’lig’i holati bo’ladigan bo’lsa, xodim o’ziga topshirilgan ishni uddalay olmayotganligini guvohlantiruvchi faktlar bilan birga tibbiy xulosa (TMEK yoki TMK xulosasi) ham kerak bo’ladi. O’z-o’zidan, agar xodim o’ziga topshirilgan ishni uddalay olsa, tibbiy xulosa bilan tasdiqlangan xodimning sog’lig’i holati yomonlashgani, xususan, unga nogironlikning belgilanishi umumiy qoidaga binoan Mehnat kodeksining 100-moddasi ikinchi qismi 2-bandiga ko’ra u bilan tuzilgan mehnat shartnomasining bekor qilinishi uchun yetarli asos bo’la olmaydi.
Biroq, xodim o’ziga topshirilgan ishni uddalay olayotganidan qat’i nazar, ish beruvchi faqat tibbiy xulosa asosida xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini yuqorida ko’rsatilgan umumiy qoidadan istisno tariqasida ikkita holatda bekor qilish huquqiga ega. Bu turdagi mehnat shartnomasini bekor qilishga quyidagi holatlarda:
•birinchidan, agar tibbiy xulosaga ko’ra xodimga uning sog’lig’i holati tufayli bunday ishni bajarish taqiqlangan bo’lsa;
•ikkinchidan, xodimning sog’lig’i yomonlashgani atrofdagilar yoki xodimning o’zi uchun xavf tug’diradigan bo’lsa yo’l qo’yiladi.

"Tрудовые права" - На общем собрании коллектива в понедельник руководитель предприятия объявил, что один из наших коллег был уволен в связи с несоответствием выполняемой работе. Он был очень порядочный, приходил вовремя, ни с кем не конфликтовал. Меня беспокоит, с какими работниками трудовой договор прекращается по таким же основаниям?
В соответствии с пунктом 2, части 2 статьи 100 Трудового кодекса называются две причины несоответствия работника выполняемой работе:
·недостаточная квалификация;
·состояние здоровья.
О несоответствии можно говорить тогда, когда работник не нарушает трудовую дисциплину, старается выполнить порученную работу, однако он не в состоянии качественно выполнять обязанности, возложенные на него трудовым договором из-за отсутствия у него необходимых деловых и профессиональных качеств, либо в связи с состоянием здоровья.
Прекращение трудовых отношений по несоответствию допускается лишь в том случае, если работник не справляется именно с той работой, которую он должен выполнять в соответствии с заключенным с ним трудовым договором (пункт 28 постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 17 апреля 1998 года №12 «О применении судами законодательства, регулирующего прекращение трудового договора (контракта)»).
Несоответствие работника выполняемой работе должно подтверждаться конкретными фактами (материалы аттестации, акты проверок, рапорта непосредственного руководителя, отчеты, другие документы, подтверждающие низкое качество работы, выпуск бракованной продукции, невыполнение объема работы, норм выработки и т.п.), которые свидетельствуют о том, что работник не справляется с порученной работой. В то же время необходимо отметить, что разовая ошибка, допущенная работником, ещё не свидетельствует о его несоответствии выполняемой работе.
В том случае, если причиной несоответствия является состояние здоровья работника, то помимо конкретных фактов, подтверждающих, что он не справляется с порученной работой необходимо медицинское заключение (заключение ВТЭК или ВКК). Само по себе ухудшение состояния здоровья работника, подтвержденное медицинским заключением, в том числе установление ему инвалидности, по общему правилу не могут служить достаточной причиной для прекращения трудового договора по пункту 2 части второй статьи 100 Трудового кодекса, если работник справляется с порученной работой.
Однако, из этого общего правила имеются два исключения, когда работодатель вправе прекратить трудовой договор с работником только на основании медицинского заключения независимо от того справляется ли работник с порученной работой. Такое прекращение трудового договора допустимо:
·во-первых, в том случае, если в соответствии с медицинским заключением выполнение данной работы противопоказано работнику по состоянию здоровья;
·во-вторых, если ухудшение состояния здоровья работника может вызвать опасность для окружающих, либо для самого работника.