Yo’q, mumkin emas. Mehnat kodeksining 100-moddasi ikkinchi qismi 3-bandiga muvofiq avval mehnat vazifalarini buzganligi uchun xodim intizomiy yoki moddiy javobgarlikka tortilgan yoxud unga nisbatan mehnat to’g’risidagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlarda nazarda tutilgan ta’sir choralari qo’llanilgan kundan e’tiboran bir yil mobaynida xodim tomonidan takroran intizomga xilof nojo’ya harakat sodir qilinishi mehnat vazifalarini muntazam ravishda buzish hisoblanadi.
Mehnat vazifalarini muntazam ravishda buzishni belgilashda xodim tomonidan ilgari yo’l qo’yilgan mehnat vazifalarini buzganligi uchun nafaqat intizomiy, balki mehnat to’g’risidagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlarda nazarda tutilgan qo’shimcha ta’sir choralari (mukofot, shaxsiy ustama, 13-ish haqi va boshqalardan mahrum etish), shuningdek xodimning moddiy javobgarlikka tortilishi kelib chiqqanligi inobatga olinishi lozim.
Bundan tashqari, korxonaning ichki mehnat tartib qoidalari yoki xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasida bir marta qo’pol ravishda yoki muntazam ravishda ichki mehnat tartib qoidasini buzish hisoblanadigan xatti-harakatlar yoki harakatsizliklar ro’yxati belgilab qo’yilishi mumkin. Agar xodim tomonidan mazkur qoidalar buzilsa, Mehnat kodeksining 181-moddasiga asosan, ish beruvchi tomonidan xodimga hayfsan yoki jarima qo’llanilishi yoki mehnat shartnomasi bekor qilinishi mumkin.
Shunday qilib, xodim tomonidan ilgari yo’l qo’yilgan mehnat vazifalarini buzish, agarda bunday harakatlar uchun intizomiy, moddiy javobgarlikka tortilmagan yoki qo’shimcha ta’sir choralari qo’llanilmagan bo’lsa yoxud ish beruvchi tomonidan xodimni intizomiy va moddiy javobgarlikka tortishning yoki qo’shimcha ta’sir choralari qo’llashning tartibi va muddatlariga rioya qilinmagan bo’lsa, bular mehnat vazifalarini muntazam ravishda buzishni belgilashda inobatga olinmaydi.

"Tрудовые права" - Администратор нашей гостиницы уже не первый раз забывает снять копии с паспортов посетителей. Может ли это считаться систематическим нарушением трудовых обязанностей? Может ли быть прекращен с ним трудовой договор, если до сих пор его никто не наказывал за такое же действие?
Нет, не может. Согласно пункту 3 части второй статьи 100 Трудового кодекса систематическим нарушением трудовых обязанностей признается повторное совершение работником дисциплинарного проступка в течение года со дня привлечения работника к дисциплинарной или материальной ответственности либо применения к нему мер воздействия, предусмотренных законодательными и иными нормативными актами о труде, за предыдущее нарушение трудовых обязанностей.
При определении системы нарушений необходимо учесть ранее допущенные работником нарушения трудовых обязанностей, за совершение которых последовали не только дисциплинарные взыскания, но и дополнительные меры воздействия, предусмотренные законодательными и иными нормативными актами о труде (лишение премии, персональной надбавки, 13 зарплаты и т.п.), а также привлечение работника к материальной отвественности.
Кроме того, в правилах внутреннего трудового распорядка предприятия или трудовом договоре, заключенном с работником может буть определен список действий или бездействий, считающихся однократным грубым или системным наршением внутренней трудовой дисциплины.
Если данные правила будут нарушены со стороны работника, в соотвестсвии со статей 181 Трудового кодекса Республики Узбекистан, со стороны работодателя могут применяться выговор, штраф или расторжение трудового договора.
Таким образом, при определении системы нарушений не учитываются ранее совершенные работником нарушения трудовых обязанностей если за них не применялись меры дисциплинарного взыскания, материальной ответственности, либо дополнительные меры воздействия; или в случаях, когда работодателем не были соблюдены установленные порядок и сроки привлечения работника к дисциплинарной или материальной ответственности, либо применения к нему дополнительных мер воздействия.