Mehnat intizomini buzganlik uchun ish beruvchi xodimga Mehnat kodeksining 181-moddasiga asosan intizomiy jazo qo’llashga haqli. Intizomiy jazo choralari turidan biri mehnat shartnomasini bekor qilish hisoblanadi. Bu xodimga nisbatan oxirgi intizomiy jazo turi hisoblanadi. Bundan oldin xodimga hayfsan yoki o’rtacha oylik ish haqining 30 foizidan ortiq bo’lmagan miqdorda jarima qo’llaniladi. SHundan keyin ham mehnat intizomi buzilsa, Mehnat kodeksining 100-moddasi ikkinchi qismda aybli xatti-harakatlar sodir etganligi uchun xodimlar bilan tuzimlgan mehnat shartnomasi ikki xolatda ish beruchining tashabbusi bekor qilinishi ko’rsatib o’tilgan bo’lib, ularga:
•xodimning o’z mehnat vazifalarini muntazam ravishda buzganligi;
•xodimning o’z mehnat vazifalarini bir marta qo’pol ravishda buzganligi kiradi.
Mehnat shartnomasini bekor qilinishiga asos bo’lgan ushbu ikki holat faqat xodimning mehnat vazifalarini bajarmasligi bilan bog’liq bo’lishi lozimligiga e’tibor qaratishingiz lozim. Ularga:
a) xodimning ichki mehnat tartib qoidalariga bo’ysinishligi bilan bog’liq mehnat majburiyatlari (o’z vaqtida ishga kelishi, ish vaqtining muddatiga rioya qilishi, ish beruvchining mulkiga ehtiyotkorlik bilan muomala qilishi, qonuniy farmoyishlarini bajarishi va boshqalar);
b) xodimning muayyan mutaxassisligi, malakasi va mansabi bilan bog’liq bajaradigan funktsional vazifalari kiradi.

За нарушение трудовой дисциплины работодатель вправе применять к работнику меры дисциплинарного взыскания на основании статьи 181 Трудового кодекса Республики Узбекистан. Прекращение трудового договора является последним видом дисциплинарного взыскания по отношению к работнику. До этого к работнику применяется выговор или штраф в размере не более тридцати процентов среднего месячного заработка.
После этого при нарушении трудовой дисциплины, в соответствии с частью 2 статьи 100 Трудового кодекса Республики Узбекистан по отношению к сотрудникам, совершившим виновные действия, трудовые договора, заключенные с сотрудниками могут быть расторгнуты по инициативе работодателя в следующих случаях:
·систематическое нарушение работником своих трудовых обязанностей;
·однократное грубое нарушение работником своих трудовых обязанностей.
Обратите внимание, что оба этих основания прекращения трудового договора могут применяться за нарушение именно трудовых обязанностей. К числу таковых относятся:
а) обязанности, связанные с подчинением работника внутреннему трудовому распорядку (вовремя приходить на работу, соблюдать продолжительность рабочего времени, бережно относиться к имуществу работодателя, выполнять законные распоряжения работодателя и др.);
б) функциональные обязанности работника, то есть обязанности, связанные с выполнением работы по определенной специальности, квалификации или должности.