"Mehnat huquqlari" - Kadrlar bo’limida menga mehnat shartnomasini bekor qilish haqida xabar berishdi. Biroq, menga hali mehnat daftarchasini berishmadi. Ushbu holatda men nima qilishim kerak?
Bunday holatda ish beruvchingiz Mehnat kodeksining 108-moddasi talablarini buzmoqda. Unga ko’ra mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni ish beruvchi xodimga uning mehnat daftarchasini va mehnat shartnomasining bekor qilinishi haqidagi buyruqning nusxasini berishi shart.
Siz uning xatti-harakatlari ustidan shikoyat qilishingiz mumkin. 108-moddada belgilangan tartibga rioya qilmaslik, mehnat shartnomasini bekor qilish haqidagi qarorni bekor qilish uchun asos bo’ladi. Bundan tashqari, mehnat daftarchasi ishga qabul qilishda talab qilinadigan asosiy hujjat hisoblanganligi sababli, ish beruvchi aslida sizni mehnat qilish imkoniyatidan mahrum qilayapti. Bu esa majburiy progul sifatida baholanib, siz Mehnat kodeksining 275-moddasida nazarda tutilganidek majburiy progul vaqti uchun haq to’lashini talab qilishingiz mumkin.
O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 1998 yil 29 yanvarda 402-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan “Mehnat daftarchalarini yuritish tartibi to’g’risida” Yo’riqnomasining 3.1. bandi asosan, “Ish beruvchi aybi bilan mehnat daftarchasini berish kechiktirilsa, u holda butun kechiktirilgan davr uchun xodimga o’rtacha oylik ish haqi to’lanadi (masalan: moddiy javobgar xodimni biriktirilgan anjomlarni vaqtida topshirmaganligi uchun bahona qilib mehnat daftarchasini berish kechiktirilsa). Bunday holda ishdan bo’shash kuni, mehnat daftarchasi berilgan kun hisoblanadi. Ishdan bo’shagan kunining yangi sanasi to’g’risida buyruq berilib, xodimning mehnat daftarchasiga yozib qo’yiladi. Bo’shagan kuni to’g’risida ilgari kiritilgan yozuv, ushbu Yo’riqnomaning 2.8 bandida belgilangan tartibda bekor qilinadi.”

"Tрудовые права" - В отделе кадров мне сообщили, что трудовой договор со мной расторгнут. Однако трудовую книжку мне не дали. Как быть?
В данном случае ваш работодатель нарушает требования статьи 108 Трудового кодекса, согласно которой в день прекращения трудового договора работодатель обязан выдать работнику его трудовую книжку и копию приказа о прекращении трудового договора.
Вы можете обжаловать его действия. Несоблюдение процедур, предусмотренных в статье 108, является основанием для отмены решения о прекращении трудовых отношений. Более того, в связи с тем, что трудовая книжка является одним из обязательных документов, требуемых при приеме на работу, работодатель фактически лишает вас возможности трудиться, что квалифицируется как вынужденный прогул, за который вы можете потребовать денежную компенсацию, как это предусмотрено в статье 275 Трудового кодекса.
В соответствии с пунктом 3.1. «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек», зарегистрированной Министерством Юстиции Республики Узбекистан 29.01.1998 г. N 402, при задержке выдачи трудовой книжки по вине работодателя работнику выплачивается средний заработок за все время вынужденного прогула (например, при задержке выдачи трудовой книжки по причине несвоевременной сдачи материально ответственным работником материальных ценностей). В таком случае днем увольнения с работы считается день выдачи трудовой книжки. О новой дате дня увольнения издается приказ и вносится запись в трудовую книжку работника. Запись об увольнении, сделанная ранее, аннулируется в том порядке, который установлен в пункте 2.8 настоящей Инструкции.