Mehnat kodeksining 113-moddasiga asosan xodimni ishdan chetlashtirishga, qonunda nazarda tutilgan hollardan tashqari, yo’l qo’yilmaydi.
Alkogolli ichimlikdan, giyovandlik yoki toksik modda ta’siridan mastlik holatida ishga kelgan xodim shu kuni (smenada) ishga qo’yilmaydi.
Xodim majburiy tibbiy ko’rikdan o’tishdan bo’yin tovlagan yoki o’tkazilgan tekshirishlar natijalari bo’yicha tibbiy komissiya tavsiyalarini bajarmagan taqdirda, ish beruvchi uni ishga qo’ymaslikka haqlidir.
Xodim ish beruvchining aybi bilan g’ayriqonuniy ravishda ishdan chetlashtirilganda xodimga yetkazilgan zararni Mehnat kodeksida nazarda tutilgan tartibda to’lash majburiyati ish beruvchiga yuklatiladi.

На основании статьи 113 Трудового кодекса отстранение работника от работы не допускается, кроме случаев, предусмотренных законом.
Работник, появившийся на работе в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, не допускается к работе в этот день (смену).
При уклонении работника от прохождения обязательного медицинского осмотра или невыполнения им рекомендаций, выдаваемых врачебными комиссиями по результатам проведения обследований, работодатель вправе не допускать его к работе.
В случае незаконного отстранения работника от работы по вине работодателя, на последнего возлагается обязанность по возмещению причиненного работнику вреда в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.