"Mehnat huquqlari" - Yarim yildan keyin mening yubileyim, men 55 yoshdaman, men ayol kishiman, lekin bu bir vaqtda pensiya yoshi ham degani. Bu men ishdan ketishim kerakligini bildiradimi?
Qonun hujjatlarida pensionerlarning mehnatidan foydalanishni taqiqlovchi biror bir umumiy taqiq yo’q.
Xodimning pensiya yoshiga to’lganligi munosabati bilan mehnat shartnomasini bekor qilish ish beruvchining majburiyati emas, balki huquqi hisoblanadi. Bu masala individual yondashuvni talab etadi. Agar siz mehnat vazifalaringizni sifatli bajarayotgan bo’lsangiz va korxona sizga muxtoj bo’lsa, ish beruvchi sizni ishda olib qolishi mumkin.
Mazkur asos bo’yicha mehnat shartnomasini faqat yoshga doir pensiya taynlash uchun zarur bo’lgan ish staji (ayollar uchun 20 yil, erkaklar uchun 25 yil) bor bo’lsa bekor qilish mumkin.
Mehnat kodeksining 100-moddasi 2-qismi, 7-bandi ikkinchi qismiga ko’ra mehnat shartnomasini bekor qilish to’g’risida ish beruvchi sizni kamida ikki oy oldin yozma xat bilan ogohlantirilishi lozim. Sizning roziligingiz bilan ogohlantirish muddati mutanosib ravishda pullik kompensatsiyaga almashtirilishi mumkin.
Agar jamoa kelishuvi yoki jamoa shartnomasida mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilishni kasaba uyushmasi qo’mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib olish nazarda tutilgan bo’lsa, mehnat shartnomasini bekor qilishni kelishib olish zarur. Mazkur asosga ko’ra mehnat shartnomasini bekor qilayotganda sizga o’rtacha oylik ish haqidan kam bo’lmagan miqdorda ishdan bo’shatish nafaqasi to’lanadi.

Действующее законодательство не содержит каких–либо общих запретов на использование труда пенсионеров.
Прекращение трудового договора в связи с достижением работником пенсионного возраста является правом (а не обязанностью) работодателя. Это означает, что здесь необходим индивидуальный подход. Если вы качественно выполняете свои трудовые обязанности и предприятие нуждается в вас, работодатель может оставить вас на работе
.
Прекратить трудовой договор по данному основанию можно только при наличии стажа работы, необходимого для назначения государственной пенсии по возрасту (для женщин 20 лет, для мужчин 25 лет)
О прекращении трудового договора по пункту 7 части второй статьи 100 Трудового кодекса работодатель обязан письменно (под роспись) предупредить вас не менее чем за два месяца. С вашего согласия срок предупреждения может быть заменен соразмерной денежной компенсацией.
Если коллективное соглашение или коллективный договор предусматривают согласование прекращения трудового договора по инициативе работодателя с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников, то необходимо получить соответствующее согласие. При прекращении трудового договора по данному основанию, вам должно будет быть выплачено выходное пособие в размере не менее среднего месячного заработка.