"Mehnat huquqlari" - Men bola parvarishlash ta’tilidaman. Yaqinda bizning korxona tugatilishi haqida bilib qoldim. Bu holatda ishdan qanday bo’shatiladi?
Korxona tugatilganda xodimlar bilan mehnat shartnomasini tugatish quyidagi bochqichlarda amalga oshiriladi.
1) Ishdan bo’shatish haqida ogohlantirish.
Ishdan bo’shatish jarayoni xodimlarni korxona tugatilayotgan va shu munosabat bilan xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilishi haqida xabar berishdan boshlanadi. Xodimlar ishdan bo’shatilish haqida oldindan ogohlantiriladilar. Mehnat kodeksining 102-moddasiga muvofiq ushbu muddat ikki oy.
Ogohlantirish xati har bir xodimga imzo chektirib beriladi. Agar xodim u yoki bu sabablarga ko’ra o’z ish joyida bo’lmasa (masalan, sizga o’xshab bola parvarishlash ta’tilida bo’lsa) unga ogohlantirish xati pochtadan buyurtma bilan yuboriladi. Ogohlantirish telefon orqali amalga oshirilishi mumkin emas.
Ishdan bo’shatilish haqidagi ogohlantirish xati ikki nusxada tuziladi. Bitta nusxasi xodimga ikkinchisida esa xodim ogohlantirilganligi tasdiqlovchi imzo va sana ko’rsatiladi hamda u ish beruvchida qoladi.Agar xodim ogohlantirish xatini imzolashdan bosh tortsa yoki uni olishdan umuman bosh tortgan taqdirda ish beruvchi ikkita guvoh ishtirokida tegishli dalolatnoma tuzadi va dalolatnoma xodimga tanishtiriladi.
Mazkur dalolatnomaga ham imzo chekishdan bosh tortsa, bu haqda dalolatnomaga yozuv kiritiladi.
2) Mehnat shartnomasini bekor qilish.
Mehnat shartnomasini bekor qilish haqidagi buyruq bilan ham xodim imzo chekib tanishishi lozim. Xodimning talabiga ko’ra ish beruvchi unga buyruqning tasdiqlangan nusxasini berishi lozim. Xodim mehnat shartnomasini bekor qilish haqidagi buyruq bilan tanishishdan bosh tortishi mumkin. Bu holda ish beruvchi buyruqqa “Tanishishdan bosh tortdi” degan belgini qo’yadi.
YUqorida ko’rsatib o’tilgan xatti-haraktlarning barchasi bajarib bo’lingandan so’ng xodimning mehnat daftarchasiga mehnat shartnomasi bekor qilinganligi haqidagi yozuv kiritiladi.
Xodimning shaxsiy kartochkasiga mehnat shartnomasi korxona tugatilganligi sababli bekor qilinganligi haqida yozuv kiritiladi. Mehnat daftarchasini qabul qilib olayotgan paytda xodim shaxsiy kartochkaga hamda mehnat daftarchasini va uning ilovalarini qayd etish kitobiga imzo qo’yadi.
O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 1998 yil 29 yanvarda 402-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan “Mehnat daftarchalarini yuritish tartibi to’g’risida” Yo’riqnomasining 3.3. bandi asosan, “Mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni xodim ishda bo’lmagan taqdirda, ish beruvchi o’sha kuniyoq unga pochta orqali mehnat daftarchasini olib ketish to’g’risida ogohlantiruvchi xabarnoma jo’natadi (boshqa xatlar hisobotga olinmaydi va Yo’riqnomaning 3.1. bandi asosida ish ko’riladi).
Xodimning mehnat daftarchasini yashash joyiga pochta orqali jo’natish faqat uning roziligi bilan amalga oshiriladi.”
3) Hisob kitoblarni amalga oshirish.
Oxirgi bosqich bu sizga barcha to’lovlarning, shu jumladan Mehnat kodeksining 109-moddasida nazarda tutilgan mehnat shartnomasini taraflarning ixtiyoriga bog’liq bo’lmagan holatda bekor bo’lishi munosabati bilan ishdan bo’shatish nafaqasining to’lanishi hisoblanadi.

По процедурам увольнения при ликвидации, предприятие должно следовать следующим этапам:
Процедура должна начинаться с извещения сотрудников о предстоящей ликвидации предприятия и связанным с этим увольнением. Сотрудники о грядущем увольнении предупреждаются заранее. Статьей 102 Трудового кодекса определен срок в два месяца.
Уведомление об увольнении вручается каждому работнику под роспись. В случаях, когда сотрудник отсутствует на рабочем месте по тем или иным причинам (например, находится в декретном отпуске, как в вашем случае), то ему можно отправить заказное письмо с уведомлением о вручении и описью вложения. Предупреждение об увольнении не может происходить по телефону.
Уведомление о предстоящем увольнении составляется в двух экземплярах. Один экземпляр вручается сотруднику, а второй, на котором указывается дата его ознакомления с документом и роспись остается у работодателя.
Если сотрудник отказывается подписывать уведомление или вовсе брать его, то работодатель в присутствии двух свидетелей составляет соответствующий акт, с которым ознакамливается работник. В случае отказа от подписания указанного акта , об этом вносится запись в акт.
2) Прекращение трудового договора.
С приказом о прекращении трудового договора работник также должен ознакомиться под роспись. По требованию сотрудника работодатель обязан предоставить ему заверенную надлежащим образом копию приказа. Работник может отказаться от ознакомления с приказом о прекращении трудового договора под роспись. В этом случае работодатель ставит на него отметку: «Ознакомиться отказался».
После того, как все вышеперечисленные процедуры выполнены, необходимо внести в трудовую книжку сотрудника запись о прекращении трудового договора.
В личную карточку работника вносится запись о прекращении трудового договора в связи с ликвидацией предприятия. При получении трудовой книжки на руки сотрудник расписывается в личной карточке и в книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
В соответствии с пунктом 3.3. «Инструкции о порядке ведения трудовых книжек», зарегистрированной Министерством Юстиции Республики Узбекистан 29.01.1998 г. N 402, если работник отсутствует на работе в день увольнения, работодатель в этот же день направляет ему почтовое уведомление с указанием на необходимость получения трудовой книжки (другие письма недействительны, и вопрос рассматривается согласно п.3.1. Инструкции).
Пересылка трудовой книжки с доставкой по указанному адресу допускается только с согласия работника.
3) Осуществление расчета.
Последним шагом становится выплата вам всех причитающихся сумм, в том числе выходных пособий, которые предусмотрены статьей 109 Трудового кодекса, когда прекращение трудового договора происходит по обстоятельствам, независящим от воли сторон (к ним же относится и ликвидация предприятия).