Mehnat kodeksining 100-moddasi to’rtinchi qismiga ko’ra, xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishga olib kelishi mumkin bo’lgan mehnat vazifalarini bir marta qo’pol ravishda buzishlarning ro’yxati:
ichki mehnat tartibi qoidalari;
korxona mulkdori bilan korxona rahbari o’rtasida tuzilgan mehnat shartnomasi;
ayrim toifadagi xodimlarga nisbatan qo’llaniladigan intizom haqidagi nizom va ustavlar bilan belgilanadi.
Siz, albatta sudga murojaat qilishingiz mumkin, lekin siz ko’rsatgan sabab uzrli sabab deb topilishi ehtimoldan yiroq. Ishga kelmaslik uchun uzrli sabablarga xodimga ishga kelishi uchun haqiqatdan to’siq bo’lib turgan shart-sharoitlar, masalan, kasallik va b. bo’lishi mumkin.
Mehnat vazifalarini bir marta qo’pol ravishda buzishlarning ro’yxatida ish beruvchini ogohlantirmasdan ishga chiqmaslik, ogohlantirish tartibi ko’rsatilmagan bo’lsa, siz bilan mehnat shartnomasi noqonuniy bekor qilingan xisoblanadi. O’zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998 yil 17 apreldagi 12-son qarorida bu masalalarga batafsil tushuntirish berilgan.

"Tрудовые права" - Мой работодатель категорически отказался предоставить мне день отгула за свой счет для сдачи экзаменов на водительские права. Поэтому я была вынуждена не выходить в этот день на работу. На следующий день я написала объяснительную, что сдавала экзамен и что договориться на другое время там невозможно. Но в итоге меня уволили за прогул. Хочу обратиться в суд за признанием увольнения незаконным, так как считаю сдачу экзаменов на водительские права уважительной причиной. Есть ли у меня шанс восстановиться на работе или хотя бы изменить запись в трудовой книжке?
В соответствии с пунктом 4 статьи 100 Трудового кодекса перечень однократных грубых нарушений трудовых обязанностей, за которые может последовать прекращение трудового договора работника, определяется:
правилами внутреннего трудового распорядка;
трудовым договором между собственником предприятия и руководителем предприятия;
положениями и уставами о дисциплине в отношении отдельных категорий работников.
Вы, конечно, можете обратиться в суд, однако вряд ли ваша причина будет признана уважительной. Уважительной причиной неявки на работу являются такие обстоятельства, которые объективно препятствовали работнику явиться на работу – болезнь, стихийное бедствие и т.д.
Если не выход на работу без предупреждения работодателя, и порядок предупреждения не регламентирован, трудовой договор с вами расторгнут незаконно. В Решении Пленума Верховного соду Республики Узбекистан №12 от 17 апреля 1998года, данный вопрос детально разъяснен.