"Mehnat huquqlari" - Ishga qabul qilinayotganimda ish beruvchi menga to’liqsiz ish vaqtidan foydalanish huquqiga ega ekanligim haqida aytdi. Bu nimani anglatadi va qanaqa shartlarga ega?
To’liqsiz ish vaqti bu, Mehnat kodeksining 119-moddasiga muvofiq, xodim bilan ish beruvchi o’rtasidagi kelishuvga binoan ishga qabul qilish chog’ida ham, keyinchalik ham to’liqsiz ish kuni yoki to’liqsiz ish haftasi belgilab qo’yilishidir.
Bunda ish beruvchi Mehnat kodeksida (229-modda), shuningdek mehnat to’g’risidagi qonunlar va boshqa normativ hujjatlarda nazarda tutilgan hollarda xodimning iltimosiga ko’ra to’liqsiz ish vaqtini belgilab qo’yishi shart. Mehnat Kodeksining 229-moddasida homilador ayolning, o’n to’rt yoshga to’lmagan bolasi (o’n olti yoshga to’lmagan nogiron bolasi) bor ayolning, shu jumladan homiyligida shunday bolasi bor ayolning yoki oilaning betob a’zosini parvarish qilish bilan band bo’lgan shaxsning iltimosiga ko’ra, ish beruvchi tibbiy xulosaga muvofiq ularga to’liqsiz ish kuni yoki to’liqsiz ish haftasi belgilashga majburligi belgilab qo’yilgan.
To’liqsiz ish vaqti sharti bilan ishlash xodimning yillik asosiy mehnat ta’tilining muddatini, mehnat stajini hisoblashni hamda boshqa mehnat huquqlarini biron bir tarzda cheklashga asos bo’lmaydi va ishlangan vaqtga yoki ishlab chiqarilgan mahsulotga mutanosib ravishda haq to’lanadi.

"Tрудовые права" - При приеме меня на работу работодатель сказал, что я имею право на неполное рабочее время. Что это означает и каковы его условия?
Неполное рабочее время означает то, что согласно статье 119 Трудового кодекса, по соглашению между работником и работодателем может устанавливаться неполный рабочий день или неполная рабочая неделя как при приеме на работу, так и впоследствии.
Работодатель обязан устанавливать неполное рабочее время по просьбе работника в случаях, предусмотренных Трудовым кодексом (статья 229), а также законодательными и иными нормативными актами о труде. Статьей 229 Кодекса установлено, что по просьбе беременной женщины, женщины, имеющей ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка-инвалида до шестнадцати лет), в том числе находящегося на ее попечении, или лица, осуществляющего уход за больным членом семьи в соответствии с медицинским заключением, работодатель обязан устанавливать им неполный рабочий день или неполную рабочую неделю.
Работа на условиях неполного рабочего времени не влечет для работника каких-либо ограничений продолжительности ежегодного основного отпуска, исчисления трудового стажа и других трудовых прав и оплачивается пропорционально отработанному времени или в зависимости от выработки.