"Mehnat huquqlari" - Men ishlayotgan litseyning direktori yangi o’quv yili boshlanishi munosabati bilan ko’rgazma qurollarini o’z vaqtida tayyorlamasak, 1 sentyabrda bayram bo’lishiga qaramasdan ishga chiqishimizga to’g’ri kelishini aytdi. U bizni Mustaqillik kuni ham ishga chiqarish huquqiga egami?
Yo’q, ega emas. Mehnat kodeksining 132-moddasiga muvofiq, bayram (ishlanmaydigan) kunlari ishlash man etiladi. Xodimlarni shu kunlari ish beruvchining farmoyishi bilan ishga jalb etishga alohida hollardagina ushbu Kodeksning 130-moddasida nazarda tutilgan asoslar bo’yicha va tartibda yo’l qo’yiladi.
Xususan, ish beruvchining farmoyishi bo’yicha ayrim xodimlarni dam olish kunlari ishga jalb etishga alohida hollardagina, jamoa shartnomasida, agar u tuzilmagan bo’lsa, – ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo’mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib belgilangan asoslar bo’yicha va tartibda yo’l qo’yiladi.
Sizning holatingizda direktor sizni bayram kuni ishga jalb qilish huquqiga ega emas. Lekin, o’qituvchilar tomonidan o’zlariga yuklatilgan vazifalarning o’z vaqtida bajarilmasligi oqibatida rahbariyat sizlarga nisbatan intizomiy jazo choralarini ko’rishi mumkin.

Нет, не имеет. Согласно статье 132 Трудового кодекса, работа в праздничные (нерабочие) дни запрещается. Привлечение работников к работе в эти дни по распоряжению работодателя допускается лишь в исключительных случаях по основаниям и в порядке, предусмотренным статьей 130 Кодекса.
В частности, привлечение отдельных работников к работе в выходные дни по распоряжению работодателя допускается лишь в исключительных случаях по основаниям и в порядке, устанавливаемым в коллективном договоре, а если он не заключен – определяемом работодателем по соглашению с профсоюзным комитетом либо иным представительным органом работников.
В вашем случае директор лицея не вправе привлечь вас к работе 1 сентября. Однако за невыполнение преподавателями функциональных обязанность руководство может прибегнуть к дисциплинарным взысканиям.