"Mehnat huquqlari" - Nodavlat notijorat tashkilotda ishlayman va saylov huquqi bo’yicha o’quv-metodik qo’llanma yozyapman. Mehnat ta’tili olishga huquqim bormi?
Ha, bor. Nodavlat oliy ta’lim muassasalarida, ilmiy-tadqiqot muassasalarida, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarda ijodiy ta’tillar berish hamda ularning muddati jamoa shartnomasida (agar u ish beruvchi bilan kasaba uyushmalari qo’mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi o’rtasidagi bitimga ko’ra tuzilmagan bo’lsa) yoxud xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasida belgilanadi. (Vazirlar Mahkamasining 1997 yil 11 martdagi 133-son qarori bilan tasdiqlangan Ijodiy ta’tillar berish tartibiga karang).

"Tрудовые права" - Я работаю в негосударственной некоммерческой организации и пишу учебно–методическое пособие по избирательному праву. Имею ли я право получить трудовой отпуск?
Да, имеете. Предоставление творческих отпусков и их продолжительность в негосударственных высших образовательных учреждениях, научно-исследовательских учреждениях, предприятиях, учреждениях и организациях определяются в коллективном договоре (если он не заключен – по соглашению между работодателем и профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников) либо в трудовом договоре, заключенном с работником, применительно к порядку, установленному для государственных организаций. (Смотрите Порядок предоставления творческих отпусков, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 1 марта 1997 года № 133)