"Mehnat huquqlari" - Mehnat uchun to’lanadigan eng kam oylik ish haqi qanchani tashkil etadi?
Mehnat kodeksining 155-moddasiga ko’ra, muayyan davr uchun belgilangan mehnat normasini va mehnat vazifalarini to’liq bajargan xodimning oylik mehnat haqi Mehnatga haq to’lash YAgona tarif setkasining 1 razryadida belgilangan miqdordanoz bo’lishi mumkin emas.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 5 oktyabrdagi PF–4450-son “Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va ijtimoiy nafaqalar miqdorini oshirish to’g’risida”gi Farmoniga ko’ra, 2012 yil 1 dekabrdan boshlab O’zbekiston Respublikasi hududida eng kam ish haqi oyiga 79 590 so’mni tashkil qiladi.
Mehnat haqining eng kam miqdoriga qo’shimcha to’lovlar, ustamalar, rag’batlantirish tarzidagi to’lovlar, normal ish vaqtidan chetga chiqqan holda bajarilgan ishlar uchun oshirilgan miqdorda to’lanadigan haqlar shuningdek rayon koeffitsientlari qo’shilmaydi.
SHuningdek, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011 yil 30 dekabrdagi PQ–1675-son qarorining 4-bandiga muvofiq, 2012 yilning 1 yanvaridan boshlab respublikaning barcha tashkilotlarida mehnat haqi miqdori mehnatga haq to’lashning YAgona tarif setkasi bo’yicha birinchi razryaddan kam bo’lmagan holda belgilangan.

"Tрудовые права" - Каков минимальный предел размера оплаты труда?
На основании статьи 155 Трудового кодекса месячная оплата труда работника, выполнившего полностью определенные на этот период нормы труда и трудовые обязанности, не может быть ниже установленного законодательством размера по первому разряду Единой тарифной сетки по оплате труда.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2012 года №УП–4450 «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и социальных пособий» с 1 декабря 2012 года на территории Республики Узбекистан минимальный размер заработной платы составляет 79 590 сумов в месяц.
В минимальный размер оплаты труда не включаются доплаты, надбавки, поощрительные выплаты, повышенная оплата при отклонении от нормального рабочего времени, а также районные коэффициенты.
Также, в соответствии с пунктом 4 постановления Президента Республики Узбекистан 30 декабря 2011 года № ПП–1675 установлено, что с 1 января 2012 года размер оплаты труда во всех организациях республики не может быть ниже первого разряда по Единой тарифной сетке по оплате труда.