"Mehnat huquqlari" - Men bo’lim boshlig’i lavozimida ishlaydigan korxonada joriy yilning sentyabr oyida mendan tashqari barcha xodimlarning, shuningdek men boshchilik qiladigan bo’lim xodimlarining oylik ish haqlari oshirildi. Qonunchilik nuqtai nazaridan bu to’g’rimi?
Ushbu holatda xodimlarning ish haqlari nima asosda oshirilganligiga bog’liq. Agar ushbu jarayon o’rtacha oylik ish haqinining oshishi bilan bog’liq bo’lib, bir toifadagi xodimlarning ish haqlari oshirilib va bir paytning o’zida boshqa xodimlar ish haqining oshirilmasligi qonunga xilof hisoblanib, O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 18-moddasi hamda Mehnat kodeksining 6-moddasiga ko’ra kamsitilish deb topiladi.
Agar ish haqining oshirilishi korxonaning ichki tartib qoidalaridan kelib chiqqan bo’lsa, qonunbuzilish holatini aniqlash uchun ish beruvchi tomonidan qabul qilingan lokal hujjat bilan tanishib chiqish lozim.
Har qanday holatda siz ish beruvchidan mazkur masala bo’yicha yozma tushuntirish olishingiz mumkin va shundan kelib chiqqan holda ish beruvchi tomonidan qanday harakatlar sodir etilishi belgilab olinadi.

Все зависит от того, с каким обоснованием были повышены заработные платы. Если это ежегодная процедура связана с индексацией заработных плат в связи с ростом потребительских цен, то повышение одним категориям и не повышение заработной платы другим работникам, естественно, неправомерно и является дискриминацией, напрямую запрещенной статьей 18 Конституции Республики Узбекистан и статьей 6 Трудового кодекса. Вы, естественно, имеете право отстаивать свои интересы, так как работодатель нарушил законодательство.
Если же обоснованием изменения размера заработной платы является внутренняя процедура, предусмотренная локальным актом работодателя, то для ответа на вопрос: «Есть ли нарушение прав» необходимо знать, что у вас прописано во внутренних локальных актах.
В любом случае, вы имеете полное право попросить работодателя дать письменный ответ на данный вопрос и, уже исходя из ответа и мотивировок работодателя, решать, как поступать дальше.