"Mehnat huquqlari" - Yoshim 23 da. Yirik banklardan birida ishlayman. Lekin, menga bir yangi istiqbolli ish taklif qilishdi. Men qanday qilib bu yilning hisobidan olinmagan mehnat ta’tilini olib, ishdan bo’shashim va yangi ishga o’tishim mumkin?
Siz ishdan bo’shash sharti bilan ta’tilga chiqish to’g’risida ariza yozib va shu bilan yangi ishga joylashishingiz mumkin. Mehnat kodeksining 152-moddasiga asosan, jamoa shartnomasida yoki xodim bilan ish beruvchi o’rtasidagi kelishuvga binoan mehnat shartnomasi bekor qilinganda (shu jumladan uning muddati tugashi munosabati bilan ham) xodimning xohishiga ko’ra, yillik asosiy va qo’shimcha ta’tillarni berib, undan keyin mehnat munosabatlarini bekor qilish hollari nazarda tutilishi mumkin.
E’tibor bering, bu holda ta’til tugagan kun mehnat shartnomasi bekor qilingan kun deb hisoblanadi. Boshqa tomonidan, Mehnat kodeksining 151-moddasiga ko’ra, mehnat shartnomasi bekor qilinganda xodimga foydalanilmagan barcha yillik asosiy va qo’shimcha ta’tillar uchun pullik kompensatsiya to’lanadi.

"Tрудовые права" - Мне 23 года и я работаю в крупном банке. Но тут подвернулась более перспективная работа. В этом году я еще не брала трудовой отпуск. Как мне грамотно уволиться, чтобы воспользоваться отпуском и приступить к новой работе?
Вы можете написать заявление об отпуске с последующим увольнением и сразу выйти на новую работу, как только примете такое решение. Согласно статьей 152 Трудового кодекса, коллективным договором или по соглашению между работником и работодателем может быть предусмотрено предоставление при прекращении трудового договора (в том числе и в связи с окончанием его срока), по желанию работника, ежегодного основного и дополнительных отпусков с последующим прекращением трудовых отношений.
Обратите внимание на то, что датой прекращения трудового договора будет считаться день окончания вашего отпуска. С другой стороны, согласно статье 151 Трудового кодекса вы имеете право на денежную компенсацию за все неиспользованные ежегодные основные и дополнительные отпуска.