"Mehnat huquqlari" - Men fizika o’qituvchisi bo’lib o’rta ta’lim maktabiga ishga kirmoqchiman. Ishga kirish uchun mehnat shartnomasini imzolashim kerak, lekin undan oldin menga tibbiy ko’rikdan o’tishga yo’llanma berishdi. Aytingchi, tibbiy ko’rikdan o’tmasam bo’ladimi va buni rad qilsam qanday oqibatlarga olib kelishi mumkin?
Yo’q, siz tibbiy ko’rikdan o’tishni rad qilishingiz mumkin emas. Mehnat kodeksining 214-moddasiga ko’ra, ish beruvchi mehnat shartnomasi tuzish chog’ida dastlabki tarzda va keyinchalik (ish davomida) vaqti-vaqti bilan quyidagi xodimlarni tibbiy ko’rikdan o’tkazishni tashkil qilishi shart:
•o’n sakkiz yoshga to’lmaganlar;
•oltmish yoshga to’lgan erkaklar, ellik besh yoshga to’lgan ayollar;
•nogironlar;
•mehnat sharoiti noqulay ishlarda, tungi ishlarda, shuningdek transport harakati bilan bog’liq ishlarda band bo’lganlar;
•oziq-ovqat sanoatida, savdo va bevosita aholiga xizmat ko’rsatish bilan bog’liq bo’lgan boshqa tarmoqlardagi ishlarda band bo’lganlar;
•umumta’lim maktablari, maktabgacha tarbiya va boshqa muassasalarning bevosita bolalarga ta’lim yoki tarbiya berish bilan mashg’ul bo’lgan pedagog va boshqa xodimlari.
Ko’rib turganingizdek, siz tibbiy ko’rikdan o’tishga majbur shaxslar ro’yxatiga tushasiz.
Qonunchilikka muvofiq majburiy tibbiy ko’rikdan o’tishi lozim bo’lgan xodimlar tibbiy ko’riklardan o’tishdan bo’yin tovlashga haqli emaslar. Tibbiy ko’rikdan o’tishdan yoki tibbiy komissiyalarning tekshiruvlar natijasida bergan tavsiyalarini bajarishdan bo’yin tovlagan xodimlarni ish beruvchi ishga qo’ymaslikka haqlidir.
Tibbiy ko’riklardan o’tilishi munosabati bilan xodimlar chiqimdor bo’lmaydilar.Tibbiy ko’rikdan o’tish O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirining 2012 yil 10 iyuldagi 200-son buyrug’i bilan tasdiqlangan Xodimlarni tibbiy ko’rikdan o’tkazish tartibi to’g’risida nizom (O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2012 yil 29 avgustda 2387-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan)

"Tрудовые права" - Я вскоре приступаю к работе в качестве учительницы физики в средней школе. Осталось лишь подписать трудовой договор, но меня направляют на медицинский осмотр. Могу ли я не согласиться на прохождение медосмотра и какие могут быть последствия моего отказа?
Нет, не можете. Иначе работодатель вправе не допускать вас к работе, так как не допускается использование труда работников на работах, противопоказанных им по состоянию здоровья.
В соответствии со статьей 214 Трудового кодекса работодатель обязан организовать проведение предварительного при заключении трудового договора и периодических (в процессе работы) медицинских осмотров следующих работников:
·не достигших восемнадцати лет;
·мужчин, достигших шестидесяти лет, женщин, достигших пятидесяти пяти лет;
·инвалидов;
·занятых на работах с неблагоприятными условиями труда, ночных работах, а также на работах, связанных с движением транспорта;
·занятых на работах в пищевой промышленности, торговле и других отраслях, непосредственно обслуживающих население;
·педагогических и других работников общеобразовательных школ, дошкольных и иных учреждений, непосредственно занятых обучением или воспитанием детей.
Как видите, вы также подпадаете под категорию тех работников, которым необходимо проходить подобные процедуры.
Работники, подлежащие в соответствии с законодательством обязательным медицинским осмотрам, не вправе уклоняться от их прохождения. При уклонении указанных работников от прохождения осмотров или невыполнении ими рекомендаций, выдаваемых врачебными комиссиями по результатам обследований, работодатель вправе не допускать их к работе.
Обратите внимание, что работники не несут расходов в связи с прохождением медицинских осмотров.
Порядок прохождения медицинских осмотров регулируется Положением о порядке проведения медицинских осмотров сотрудников, утвержденным приказом министра здравоохранения Республики Узбекистан от 10 июля 2012 года № 200 (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 29 августа 2012 года за № 2387).