"Mehnat huquqlari" - Men ikkinchi guruh nogironiman. Maktabda matematika o’qituvchisi bo’lib ishlayman. Menga yangi ish taklif qilishdi. Agar men o’qituvchi bo’lib ishga kirganimda tibbiy ko’rikdan o’tgan bo’lsam, yangi ishga o’tishimda yana tibbiy ko’rikdan o’tishim shartmi?
Mazkur holatda o’tishingiz kerak. Birinchidan, Mehnat kodeksining 214-moddasiga ko’ra, ish beruvchi mehnat shartnomasi tuzish chog’ida dastlabki tarzda va keyinchalik (ish davomida) vaqti-vaqti bilan xodimlarni tibbiy ko’rikdan o’tkazishni tashkil qilishi shart. Ikkinchidan, shunga e’tibor berish kerakki, nogiron shaxslar boshqa ishga o’tganida tibbiy ko’rikdan o’tishlari lozim.
Tibbiy ko’rikdan o’tish O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirining 2012 yil 10 iyuldagi 200-son buyrug’i bilan tasdiqlangan Xodimlarni tibbiy ko’rikdan o’tkazish tartibi to’g’risida nizom (O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2012 yil 29 avgustda 2387-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan) bilan tartibga solinadi.

Да, придется. Во-первых, статья 214 Трудового кодекса предусматривает обязательное прохождение предварительного при заключении трудового договора и периодических (в процессе работы) медицинских осмотров людей с инвалидностью, что очень важно для их здоровья и самочувствия. Во-вторых, важно обратить внимание на то, что инвалиды подлежат обязательному медицинскому осмотру и в случае их перевода на другую работу.
Порядок прохождения медицинских осмотров регулируется Положением о порядке проведения медицинских осмотров сотрудников, утвержденным приказом министра здравоохранения Республики Узбекистан от 10 июля 2012 года № 200 (Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Узбекистан 29 августа 2012 года за № 2387).