"Mehnat huquqlari" - Kadrlar bo’limi boshlig’i 17 yoshga to’lgan shaxsni ishga qabul qilish to’g’risidagi arizasini ko’rib chiqib, ishga qabul qilishdan oldin majburiy tibbiy ko’rikdan o’tishi kerakligini aytdi. Uning bu harakatlari qonuniymi? Yana qanday turdagi ishchilar dastlabki tarzda majburiy tibbiy ko’rikdan o’tishlari kerak?
Ha, sizning ish beruvchingiz haq. Mehnat kodeksining 214-moddasiga muvofiq ish beruvchi mehnat shartnomasi tuzish chog’ida dastlabki tarzda va keyinchalik (ish davomida) vaqti-vaqti bilan quyidagi xodimlarni tibbiy ko’rikdan o’tkazishni tashkil qilishi shart:
·o’n sakkiz yoshga to’lmaganlar;
·oltmish yoshga to’lgan erkaklar, ellik besh yoshga to’lgan ayollar;
·nogironlar;
·mehnat sharoiti noqulay ishlarda, tungi ishlarda, shuningdek transport harakati bilan bog’liq ishlarda band bo’lganlar;
·oziq-ovqat sanoatida, savdo va bevosita aholiga xizmat ko’rsatish bilan bog’liq bo’lgan boshqa tarmoqlardagi ishlarda band bo’lganlar;
·umumta’lim maktablari, maktabgacha tarbiya va boshqa muassasalarning bevosita bolalarga ta’lim yoki tarbiya berish bilan mashg’ul bo’lgan pedagog va boshqa xodimlari.

"Tрудовые права" - При рассмотрении заявления 17-летнего парня о приеме на работу, начальница отдела кадров сказала, что перед приемом мы должны организовать прохождение обязательного медицинского осмотра. Права ли она? И какие еще категории работников подлежат обязательному предварительному медицинскому осмотру?
Да, ваш кадровик права. В соответствии со статьей 214 Трудового кодекса работодатель обязан организовать проведение предварительного при заключении трудового договора и периодических (в процессе работы) медицинских осмотров работников:
·не достигших восемнадцати лет;
·мужчин, достигших шестидесяти лет, женщин, достигших пятидесяти пяти лет;
·инвалидов;
·занятых на работах с неблагоприятными условиями труда, ночных работах, а также на работах, связанных с движением транспорта;
·занятых на работах в пищевой промышленности, торговле и других отраслях, непосредственно обслуживающих население;
·педагогических и других работников общеобразовательных школ, дошкольных и иных учреждений, непосредственно занятых обучением или воспитанием детей.