Siz, Mehnat kodeksiga ko’ra mehnat sharoiti noqulay ishlarda, shuningdek yer osti ishlarida ayollar mehnatini qo’llanish taqiqlanishiga e’tibor qaratishlaringiz lozim, yer ostidagi ba’zi ishlar (jismoniy bo’lmagan ishlar yoki sanitariya va maishiy xizmat ko’rsatish ishlari) bundan mustasnodir.
Ayollar mehnati to’liq yoki qisman qo’llanilishi ta’qiqlanadigan mehnat sharoiti noqulay bo’lgan ishlar ro’yxati Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi hamda Sog’liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan (O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2000 yil 5 yanvarda 865-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan).
Mazkur ro’yxat o’zida 44 ta bo’limni qamrab olgan. Birinchi bo’limda, xalq xo’jaligida hamma uchun umumiy bo’lgan kasblar ro’yxati keltirilgan. Qolgan bo’limlar esa sohaviy printsipga asosan joylashtirilgan. Masalan, ro’yxatning 10-bo’limida ayollarning mehnati taqiqlangan qora metalurgiyadagi, 11-bo’limda esa rangli metalurgiyadagi ishlar ro’yxati va sh.k. keltirilgan.
Ro’yxat uchta ustundan iborat jadval ko’rinishida tuzilgan. Birinchi grafada kasblar (mutaxassisliklar)ning kodi, ikkinchi ustunda – kasblarning ro’yxati ko’rsatib o’tilgan. Uchinchi ustunda ushbu kasblar bo’yicha ayollarning mehnati taqiqlangan ish ro’yxati belgilangan. Agar uchinchi ustunda kasblar nomlanishining to’g’risida “kasb bo’yicha barcha ishlar turlari” degan yozuv bo’lsa, bunda ushbu kasb bo’yicha ayollarning mehnatidan foydalanish taqiqlangan hisoblanadi.
Masalan, Ro’yxatning birinchi bo’limiga muvofiq, ayollar mehnatidan yuk tashuvchi, o’t-o’chiruvchi-desantchi sifatida foydalanish mumkin emas. Agar, uchinchi ustunda aniq ish turalari ko’rsatilsa, u holda ayol kishi tegishli kasb bo’yicha ishlashi mumkin, lekin uchinchi ustunda to’g’ridan-to’g’ri ko’rsatilgan ishlarni bajarmasligi lozim. Masalan, ro’yxatning “SHisha va shisha buyumlarini ishlab chiqish” 27-bo’limining ikkinchi ustunida “oyna bo’yovchi” kasbi keltirilgan, ushbu nomlanishning qarshisidagi uchinchi ustunida esa “simobni qo’llash bilan bog’liq ish” ko’rsatilgan. Bunga ko’ra, ayollar ushbu kasb bo’yicha ishlashi mumkin, biroq simobni qo’llash bilan bog’liq ishlar bundan mustasno.
Bundan tashqari, belgilangan normadan ortiq yuklarni ayollar tomonidan ko’tarilishi va tashilishi taqiqlanadi.

"Tрудовые права" - Я – представитель женского общественного объединения и вместе с активистами нашей махалли собираюсь посетить находящееся в нашем районе промышленное предприятие. Подскажите пожалуйста, на что следует обратить внимание, если работа проводится в неблагоприятных условиях труда?
Вам следует обратить внимание на то, что в соотвествии с Трудовым кодексом запрещается применение труда женщин на работах с неблагоприятными условиями труда, а также на подземных работах, кроме некоторых подземных работ (не физических работ или работ по санитарному и бытовому обслуживанию).
Список работ с неблагоприятными условиями труда, на которых полностью или частично запрещается использование женского труда, утвержден Министерством труда и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан (зарегистрирован Министерством юстиции 5 января 2000 года за № 865).
Этот список включает в себя 44 раздела. В первом разделе перечислены профессии рабочих, общие для всех отраслей народного хозяйства. Остальные разделы Списка построены по отраслевому принципу. Например, в разделе 10 содержится перечень профессий в черной металлургии, на которых запрещено использование труда женщин, раздел 11 в цветной металлургии и т.п.
Список составлен в виде таблицы, которая включает в себя 3 графы. В первой графе указан код профессий (специальностей), во второй – содержится наименование профессий. Третья графа предусматривает перечень работ по данной профессии, на которых запрещено использование женского труда. Если в третьей графе напротив наименования профессий указано «все виды работ по профессии», то это означает, что женщинам вообще запрещена работа по данной профессии. Так, в соответствии с разделом первым Списка, запрещено применение труда женщин, например, в качестве грузчиков, десантников–пожарных и т.п. Если в графе третьей указаны конкретные виды работ, то женщина может работать по соответствующей профессии, но не должна выполнять те виды работ, которые прямо перечислены в графе третьей Списка. Например, в разделе 27 Списка «Производство стекла и изделий из стекла» в графе второй таблицы приведено наименование профессий – «красильщик зеркал», а в графе третьей напротив этого наименования указано «работа с применением ртути». Это означает, что женщины могут работать по данной профессии, за исключением выполнения тех работ, которые связаны с применением ртути.
Кроме того, запрещается подъем и перемещение женщинами тяжестей, превышающих предельно допустимые для них нормы.