"Mehnat huquqlari" - Bizning ikkita kichkina bolamiz bor. Mening turmush o’rtog’im ishdan charchab keladi va ro’zg’or ishlarini qilishga madori qolmaydi. Nahotki ishlaydigan ayollarga biror bir imtiyoz bo’lmasa?
Albatta bor. “Xotin-qizlarga qo’shimcha imtiyozlar to’g’risida”gi Qonunga asosan xamda Mehnat kodeksining 2281-moddasiga ko’ra, uch yoshga to’lmagan bolalari bor, byudjet hisobidan moliyaviy jihatdan ta’minlanadigan muassasalar va tashkilotlarda ishlayotgan ayollarga ish vaqtining haftasiga o’ttiz besh soatdan oshmaydigan qisqartirilgan muddati belgilanadi.
Ish vaqtining qisqartirilgan muddati chog’ida ushbu ayollar mehnatiga haq har kungi to’liq ish muddati chog’ida tegishli toifadagi xodimlar uchun belgilangan miqdorda to’lanadi. Ushbu qoida byudjet hisobidan moliyalashtiriladigan korxona va tashkilotlarda ishlaydigan ayollar tadbiq etilishiga e’tibor berish lozim. Byudjet hisobidan moliyalashtirilmaydigan korxonalarda bunday imtiyozlar jamoa shartnomasida nazarda tutilib, korxona hisobidan berilishi mumkin.
Mehnat kodeksining 119-moddasi birinchi qismiga ko’ra, xodim bilan ish beruvchi o’rtasidagi kelishuvga binoan ishga qabul qilish chog’ida ham, keyinchalik ham to’liqsiz ish kuni yoki to’liqsiz ish haftasi belgilab qo’yilishi mumkin. Biroq, ushbu qoidadan mustasno holatda ish beruvchi xodimning xohishiga ko’ra ham to’liqsiz ish kuni yoki to’liqsiz ish haftasi belgilab qo’yilishi shart. Bundan majburiyat Mehnat kodeksining 229-moddasida belgilangan bo’lib, unga ko’ra, homilador ayolning, o’n to’rt yoshga to’lmagan bolasi (o’n olti yoshga to’lmagan nogiron bolasi) bor ayolning, shu jumladan homiyligida shunday bolasi bor ayolning yoki oilaning betob a’zosini parvarish qilish bilan band bo’lgan shaxsning iltimosiga ko’ra, ish beruvchi tibbiy xulosaga muvofiq ularga to’liqsiz ish kuni yoki to’liqsiz ish haftasi belgilashga majburdir.

Конечно, есть. В соответствии с Законом «О дополнительных льготах женщинам» и статьей 2281 Трудового кодекса женщинам, имеющим детей в возрасте до трех лет и работающим в учреждениях и организациях, финансируемых из бюджета, продолжительность рабочего времени устанавливается не более тридцати пяти часов в неделю.
Оплата труда этих женщин, при сокращенной продолжительности рабочего времени производится в таком же размере, как для работников соответствующих категорий при полной продолжительности ежедневной работы. Следует обратить внимание на то, что применение данной нормы распространяется только на женщин, которые работают в учреждениях и органазациях, финансируемых из бюджета. На предприятиях не финансируемых из бюджета подобная льгота может быть предусмотрена коллективным договором, за счет их прибыли.
По общему правилу, предусмотренному частью первой статьи 119 Трудового кодекса, неполный рабочий день или неполная рабочая неделя могут устанавливаться как при приеме на работу, так и впоследствии по соглашению между работником и работодателем . Однако, из этого правила имеются исключения, когда работодатель обязан установить неполное рабочее время по просьбе работника. В частности, такая обязанность работодателя закреплена в статье 229 Трудового кодекса, предусматривающей, что по просьбе беременной женщины, женщины, имеющей ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка-инвалида – до шестнадцати лет), в том числе находящегося на ее попечении, или лица, осуществляющего уход за больным членом семьи в соответствии с медицинским заключением, работодатель обязан устанавливать им неполный рабочий день или неполную рабочую неделю.