"Mehnat huquqlari" - Men yaqinda ona bo’ldim. Hozirda menga yirik bir kompaniyadan yaxshi taklif tushdi. Men u yerda ish boshlamoqchiman, lekin kunduz kuni bolamga qarash uchun ishdan chalg’ishim rahbariyat tomonidan salbiy qaralishidan qo’rqayapman. Menikiga o’xshagan bunday holatlar haqida qonunchilikda biron narsa deyilganmi?
Ha, deyilgan. Ikki yoshga to’lmagan bolasi bor ayollarga, dam olish va ovqatlanish uchun beriladigan tanaffusdan tashqari, bolani ovqatlantirish uchun qo’shimcha tanaffuslar ham beriladi (Mehnat kodeksining 236-moddasi birinchi qismi). Bu tanaffuslar kamida har uch soatda bir marta har biri o’ttiz minutdan kam bo’lmagan muddat bilan beriladi. Ikki yoshga to’lmagan ikki va undan ortiq bolasi bo’lgan taqdirda, tanaffusning muddati kamida bir soat qilib belgilanadi.
Bolani ovqatlantirish uchun beriladigan tanaffuslar ish vaqtiga kiritiladi va o’rtacha oylik ish haqi hisobi bo’yicha haq to’lanadi.
Bolasi bor ayolning xohishiga ko’ra, bolani ovqatlantirish uchun beriladigan tanaffuslar dam olish va ovqatlanish uchun belgilangan tanaffusga qo’shib berilishi yoki umumlashtirilib, ish kunining (ish smenasining) boshiga yoki oxiriga ko’chirilib, ish kuni (ish smenasi) shunga yarasha qisqartirilishi mumkin.
Bu tanaffuslarning aniq muddati va ularni berish tartibi jamoa shartnomasida, agar u tuzilmagan bo’lsa, – ish beruvchi va kasaba uyushmasi qo’mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib belgilab qo’yiladi.

"Tрудовые права" - Уже полгода, как я стала мамой. Недавно я получила очень выгодное предложение от одной крупной компании. С удовольствием хочу начать там работать, но переживаю по поводу того, как отреагирует руководство, если я днем буду отлучаться, чтобы покормить малыша. Может в законодательстве что-то говориться о таких случаях, как мой?
Да, говорится. Женщинам, имеющим детей в возрасте до двух лет, помимо перерыва для отдыха и питания (обеденный перерыв) предоставляются дополнительные перерывы для кормления ребенка (часть первая статьи 236 Трудового кодекса). Эти перерывы предоставляются не реже чем через три часа продолжительностью не менее тридцати минут каждый. При наличии двух или более детей в возрасте до двух лет продолжительность перерыва устанавливается не менее часа.
Перерывы для кормления ребенка включаются в рабочее время и оплачиваются по среднему месячному заработку.
По желанию женщины, имеющей ребенка, перерывы для кормления ребенка могут быть присоединены к перерыву для отдыха и питания либо в суммированном виде перенесены как на начало, так и на конец рабочего дня (рабочей смены) с соответствующим его (ее) сокращением.
Конкретная продолжительность этих перерывов и порядок их предоставления устанавливаются в коллективном договоре, а если он не заключен, – по соглашению между работодателем и профсоюзным комитетом либо иным представительным органом работников.
Таким образом, вы можете поговорить с работодателем, который по закону обязан предоставить вам время для кормления малыша.