“Aholini ish bilan ta’minlash to’g’risida”gi Qonunning 7-moddasiga ko’ra, davlat ta’lim muassasalarini bitirgan yoshlarga qo’shimcha ish joylari va ixtisoslashtirilgan korxonalar, ish o’rgatishning maxsus dasturlarini tashkil etish yo’li bilan va boshqa choralar bilan qo’shimcha kafolatlarni ta’minlaydi hamda korxonalarga, muassasalarga va tashkilotlarga yoshlarni ish bilan band qilishning moslashuvchan shakllarining eng kam miqdorini belgilab beradilar.
Vazirlar Mahkamasining 2008 yil 20 avgustdagi 186-son qarori bilan tasdiqlangan Ijtimoiy muhofazaga muhtoj va ish topishda qiynalayotgan shaxslarni ishga joylashtirish uchun ish o’rinlarini band qilib qo’yish tartibi to’g’risida nizomga ko’ra, aholi bandligiga ko’maklashish maqsadida korxonalar, muassasalar va tashkilotlarga ijtimoiy muhofazaga muhtoj va ish topishda qiynalayotgan shaxslar uchun ish o’rinlarining eng kam soni belgilanadi (band qilib qo’yiladi).
Bundan tashqari, ish beruvchi mahalliy organ yoki boshqa organ tomonidan ishga yuborilgan 18 yoshga to’lmagan shaxslarni ish o’rinlarining eng kam soni belgilanganligi hisobidan ishga qabul qilishga majbur.

Да, есть. В соотвествии со статьей 7 Закона «О занятости населения» государство обеспечивает дополнительные гарантии молодежи, окончившей образовательные учреждения, путем создания дополнительных рабочих мест, организации специальных программ обучения, установления предприятиям, учреждениям и организациям минимального количества рабочих мест для трудоустройства указанной категории граждан, а также другими мерами, предусмотренными законодательством.
Согласно Положению о порядке резервирования рабочих мест для трудоустройства лиц, нуждающихся в социальной защите и испытывающих затруднения в поиске работы, утврежденной, постановлением Кабинета Министров от 20 августа 2008 года № 186, в целях содействия занятости населения предприятиям, учреждениям и организациям устанавливается (резервируется) минимальное количество рабочих мест для для лиц, нуждающихся в социальной защите и испытывающих затруднения в поиске работы, в том числе и молодежи, окончившей образовательные учреждения.
Кроме того, работодатель обязан принимать на работу лиц, моложе 18 лет, направляемых местным органом по труду и другими органами в порядке трудоустройства на рабочие места в счет установленного минимального количества рабочих мест.