Siz o’g’lingizni ishlashini taqiqlay olmaysiz. Ishga joylashishda ota-onalarning roziligi 16 yoshgacha talab qilinadi. Ammo, siz qonunchiligimizga o’n sakkiz yoshga to’lmagan shaxslar mehnatidan shu toifa xodimlarining sog’lig’i, xavfsizligi yoki axloq-odobiga ziyon yetkazishi mumkin bo’lgan mehnat sharoiti noqulay ishlarda, yer osti ishlarida va boshqa ishlarda foydalanish taqiqlanganligini bilishingiz lozim (Mehnat kodeksining 241-modda birinchi qismi). O’n sakkiz yoshdan kichik shaxslarning mehnati qo’llanishi taqiqlanadigan noqulay mehnat sharoitlari ishlari ro’yxati O’zbekiston Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi va O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligining qarori bilan tasdiqlangan. (O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2009 yil 29 iyulda 1990-son bilan davlat ro’yxatidan o’tkazilgan).
Ro’yxatga kirtilgan korxonalarning mulkiy va tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar ularda o’n sakkiz yoshdan kichik shaxslarning mehnati qo’llanishi taqiqlanganligiga urg’u berib o’tish juda muhim.
E’tibor bering, Mehnat kodeksining 241-moddasining birinchi qismiga ko’ra, 18 yoshga to’lmagan shaxslar mehnatidan ularning sog’lig’i va axloq-odobiga ziyon yetkazishi mumkin bo’lgan ishlarida foydalanish taqiqlanadi. Jumladan, bunday ishlar ro’yxatiga tungi klublarda ishlash, spirtli ichimliklarni, tamaki mahsulotlari, narkotik va boshqa toksik preparatlarni ishlab chiqarish, tashish va ularning savdosidagi ishlar kiradi.
Ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi kodeksning 491-moddasiga muvofiq, voyaga yetmagan shaxs mehnatidan uning sog’lig’i, xavfsizligi yoki axloq-odobiga ziyon yetkazishi mumkin bo’lgan ishlarda foydalanish fuqarolarga eng kam ish haqining bir baravaridan uch baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo’ladi.
Shunday qilib, o’g’lingiz 18 yoshga to’lgunga qadar o’zi xohlagan taqdirda ham voyaga yetmaganlarning mehnatidan foydalanish taqiqlangan ishlarga jalb qilinmaydi.

"Tрудовые права" - Друг моего сына работает на подземных работах. Он очень доволен своим заработком. Мой сын тоже хочет там работать. Но я переживаю за него, тем более ему еще нет 17 лет. Могу ли я запретить ему работать?
Нет, запретить работать вашему сыну вы не можете, так как письменное разрешение родителей требуется при трудоустройстве лиц до 16 лет. Однако вы должны знать, что законодательством нашей страны запрещается применение труда лиц моложе восемнадцати лет на работах с неблагоприятными условиями труда, подземных и иных работах, которые могут повредить здоровью, безопасности или нравственности этой категории работников (часть первая статьи 241 Трудового кодекса). Список работ с неблагоприятными условиями труда, на которых запрещается применение труда лиц моложе восемнадцати лет, утвержден постановлением Министерства труда и социальной защиты населения и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан (зарегистрирован Министерством юстиции Республики Узбекистан 29 июля 2009 года за № 1990).
Важно подчеркнуть, что применение труда лиц, не достигших 18 лет, включенных в Список, запрещается на всех предприятиях независимо от формы собственности и их организационно–правовой формы.
Обратите внимание на то, что согласно части первой статьи 241 Трудового кодекса, запрещается применение труда лиц, не достигших 18 лет, на работах, которые могут причинить вред их здоровью и нравственности. К таким работам, в частности, следует относить работу в ночных клубах, в производстве, перевозке и торговли спиртными напитками, табачными изделиями, наркотическими и иными токсическими препаратами.
В соответствии со статьей 491 Кодекса об административной отвественности использование труда несовершеннолетнего на работах, которые могут причинить вред его здоровью, безопасности или нравственности – влечет наложение штрафа на граждан от одного до трех минимальных размеров заработной платы.
Таким образом, ваш сын до достижения им 18 летнего возраста, даже при всем своем желании, не может привлекаться к работам, где применение несовершеннолетных запрещено.