"Mehnat huquqlari" - Yoshim 17 da va men qandolat fabrikasida ishlayman. Yaqinda direktor ish o’rinlarini qisqartirish masalasida yig’ilish o’tkazdi. Hamkasblarimning aksariyati bu yerda ko’p yillardan buyon ishlab keladi va tabiiyki ularning malakasi mening ish malakamdan yuqori. Birinchi navbatda meni qisqartirishadi deb taxmin qilsam bo’ladimi?
Mehnat kodeksining 246-moddasiga ko’ra, o’n sakkiz yoshga to’lmagan xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilishga, mehnat shartnomasini bekor qilishning umumiy tartibiga rioya qilishdan tashqari, mahalliy mehnat organining roziligi bilan yo’l qo’yiladi. Bunday rozilik mahalliy mehnat organi tomonidan oldindan imzolanishi lozim. Bunday rozilikni olish jamoa kelishuvi yoki mehnat shartnomasida ko’rsatilgan bo’lsa, mahalliy organ tomonidan mehnat shartnomasini bekor qilishga rozilik berishi kasaba uyushmasi yoki xodimning boshqa vakillik organining roziligidan keyin yo’l qo’yiladi.
O’zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998 yil 17 apreldagi 12-son “Sudlar tomonidan mehnat shartnomasi (kontrakti)ni bekor qilishni tartibga soluvchi qonunlarning qo’llanilishi haqida”gi qarorining 51-bandiga ko’ra, ish beruvchi tashabbusiga ko’ra o’n sakkizga to’lmagan shaxslar bilan ishlab mahalliy mehnat organining oldindan roziligini olmasdan mehnat shartnomasini bekor qilishi qonunni ochiq-oydin buzish deb topiladi. Mehnat munosabatlari fabrika direktori tashabbusi bilan mahalliy mehnat organining roziligini olmasdan bekor qilingan taqdirda mehnat shartnomasi noqonuniy bekor qilingan deb topiladi va siz oldingi ish joyingizni qayta tiklashni va progul vaqti uchun haq to’lashni talab qilishingiz mumkin. Bunday holatda xodim o’ziga yetkazilgan ma’naviy zararni undirishni ham talab qilishi mumkin. Shuni ham qayd etish kerakki, mansabdor shaxs mahalliy mehnat organining roziligini olmasdan o’z tashabbusi bilan mehnat shartnomasini bekor qilganlik uchun ma’muriy javobgarlikka ham tortilishi mumkin.

"Tрудовые права" - Мне 17 лет и я работаю на кондитерской фабрике. На днях директор провела совещание и сказала, что на фабрике возникла необходимость сокращения сотрудников. Многие мои коллеги работают здесь уже несколько лет и, естественно, у них опыт работы и квалификация выше, чем у меня. Стоит ли мне полагать, что в первую очередь сократят меня?
Нет, не стоит. В соответствии со статьей 246 Трудового кодекса для прекращения по инициативе работодателя трудового договора с работниками, не достигшими 18 лет, кроме соблюдения общего порядка, необходимо получить также согласие местного органа по труду. Такое согласие должно носить предварительный характер и подписываться руководителем местного органа по труду. Обращение в местный орган по труду должно последовать после дачи согласия на прекращение трудового договора профсоюзным комитетом либо иным представительным органом работников, если получение такого согласия предусмотрено коллективным соглашением или коллективным договором.
Если с вами прекратят трудовой договор, то обратите внимание на то, что в соответствии с пунктом 51 постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 17 апреля 1998 года № 12 «О применении судами законодательства, регулирующего прекращение трудового договора (контракта)» прекращение трудового договора по инициативе работодателя с лицами, моложе 18 лет без предварительного согласия местного органа по труду является очевидным нарушением закона. Следовательно, если трудовые отношения по инициативе директора вашей фабрики будут прекращены без согласия местного органа по труду, то такое прекращение должно будет быть признано незаконным, и вы вправе требовать восстановления на прежней работе и оплаты времени вынужденного прогула. В данной ситуации с учетом конкретных обстоятельств могут быть удовлетворены и требования работника о возмещении ему морального вреда. Следует также подчеркнуть, что должностное лицо виновное в прекращении по инициативе работодателя трудового договора без согласования с местным органом по труду может быть привлечено и к административной ответственности.