"Mehnat huquqlari" - Xodimim oliy o’quv yurtiga o’qishga kirdi va hozirda sirtqi bo’limda o’qiydi. Uni ishga qabul qilayotganimda ta’lim olishini kelishmaganmiz. Xodimimning bakalavr dimlomi bo’lishiga qaramasdan, unga korxona hisobidan o’quv ta’tilini berishim shartmi?
“Ta’lim to’g’risida”gi Qonuning 14-moddasiga ko’ra, oliy ta’lim yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashni ta’minlaydi va magistratura aniq mutaxassislik bo’yicha bakalavriat negizida kamida ikki yil davom etadigan oliy ta’limdir. Mehnat kodeksining 256-moddasiga muvofiq, oliy o’quv yurtlarida bitiruv imtihonlarini topshirish davrida kamida o’ttiz kalendar kun; diplom loyihasini (ishini) tayyorlash va yoqlash davrida oliy o’quv yurti talabalariga to’rt oy muddat bilan o’rtacha oylik ish haqi saqlangan holda qo’shimcha ta’tillar beriladi.
Yuqoridagilarga ko’ra, siz ish beruvchi sifatida, o’rtacha oylik ish haqi saqlangan holda qo’shimcha ta’til berishingiz lozim.
Bundan tashqari, Mehnat kodeksining 257-moddasiga ko’ra, ish beruvchi oliy o’quv yurtlarida sirtdan ta’lim olayotgan xodimlarga laboratoriya-imtihon sessiyasida qatnashish maqsadida o’quv yurti joylashgan yerga borishi va u yerdan qaytib kelishi uchun yiliga bir marta yo’l kiraning ellik foizdan kam bo’lmagan qiymatini to’laydi.

"Tрудовые права" - Мой сотрудник самостоятельно поступил в ВУЗ и обучается по заочной форме. Соглашение об обучении между ним и мной, как работодателем, не заключалось. Обязан ли я оплачивать его учебный отпуск, если у сотрудника уже имеется диплом бакалавра?
Согласно статье 14 Закона «Об образовании», высшее образование обеспечивает подготовку высококвалифицированных специалистов и магистратура является высшим образованием по конкретной специальности с продолжительностью обучения не менее двух лет на базе бакалавриата. В соответствии со статьей 256 Трудового кодекса работникам, обучающимся по заочной форме обучения в высших учебных заведениях, предоставляются дополнительные отпуска с сохранением средней заработной платы на период – не менее сорока календарных дней ежегодно; на период сдачи выпускных экзаменов – не менее тридцати календарных дней; на период подготовки и защиты дипломного проекта (работы) – четыре месяца.
Таким образом, вы, как работодатель, обязаны предоставить ему дополнительный отпуск с сохранением среднего заработка.
Кроме того, обратите внимание на то, что, согласно статье 257 Трудового кодекса, работодатель оплачивает работникам, обучающимся в высших учебных заведениях по заочной форме обучения, проезд к месту нахождения учебного заведения и обратно для участия в лабораторно-экзаменационной сессии один раз в год в размере не менее пятидесяти процентов стоимости проезда.