"Mehnat huquqlari" - Bizning ishxonamizda slesar vafot etdi. Aytingchi, xodimning qarindoshlariga uning vafot etganligi munosabati bilan dafn etish marosimi uchun nafaqa to’lanadimi?
Ha, to’lanadi. Mehnat kodeksining 288-moddasiga asosan, sug’urta qilingan xodim yoki uning oila a’zosi vafot etganda qonun hujjatlarida belgilab qo’yiladigan miqdor va tartibda dafn etish marosimi uchun nafaqa to’lanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2011 yil 14 iyundagi 174-son qarori bilan tasdiqlangan Dafn etishga nafaqa tayinlash va to’lash tartibi to’g’risida nizomning 2-bo’limiga muvofiq, dafn etishga nafaqa:
a) davlat pensiyasi oluvchi pensioner;
b) davlat ijtimoiy nafaqasi oluvchi fuqaro;
v) xodim yoki uning qaramog’idagi oila a’zosi;
g) bola hayotining birinchi haftasi mobaynida vafot etganda yoki o’lik bola tug’ilganda (perinatal o’lim);
d) ish bilan band bo’lgan yoki band bo’lmagan shaxs, fuqarolarning ayrim toifalariga tegishli bo’lgan shaxs yoki bola vafot etgan taqdirda tayinlanadi.
Ushbu Nizom 5-bandining “a”, “b”, “g” va “d” kichik bandlarida ko’rsatilgan shaxslar vafot etgan taqdirda nafaqa O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg’armasining tuman (shahar) bo’limlari tomonidan tayinlanadi.
Ushbu Nizom 5-bandining “v” kichik bandida ko’rsatilgan shaxs vafot etganda nafaqa korxona, muassasa yoki tashkilot tomonidan mazkur Nizomda nazarda tutilgan tartibda tayinlanadi.
Ushbu Nizomda nazarda tutilgan tartibda dafn etish majburiyatini zimmasiga olgan shaxs nafaqa olish huquqiga ega bo’ladi.

Да, полагается. На основании статьи 288 Трудового кодекса в случае смерти застрахованного работника или члена его семьи выплачивается пособие на погребение в размере и порядке, определяемых законодательством.
В соответствии с разделом II Положения о порядке назначения и выплаты пособия на погребение, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 14 июня 2011 года № 174, пособие на погребение назначается в случае смерти:
а) пенсионера, получающего государственную пенсию;
б) гражданина, получающего государственное социальное пособие;
в) работника или члена семьи, находившегося на его иждивении;
г) ребенка в течение первой недели жизни или рождения мертвого ребенка (перинатальная смерть);
д) занятого или незанятого лица, лица, относящегося к отдельной категории граждан, либо ребенка.
Назначение пособия в случае смерти лица, указанного в подпунктах «а», «б», «г» и «д» пункта 5 данного Положения, осуществляется районными (городскими) отделами внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
В случае смерти лица, указанного в подпункте «в» пункта 5 данного Положения, назначение пособия производится предприятием, учреждением или организацией в порядке, предусмотренном данным Положением.
Право на получение пособия имеет лицо, взявшее на себя обязанность осуществить погребение, в порядке, предусмотренном данным Положением.