"Mehnat huquqlari" - 4 oy oldin ko’p qavatli turar joyimizning pod’ezdida yolg’iz pensioner vofot etdi. Men uni o’z hisobimdan dafn etdim. Yaqinda bunday holatlar uchun dafn etish marosimi uchun nafaqa tayinlanishini eshitdim. Men ushbu nafaqani olish uchun murojaat qilishim mumkinmi?
Ha, murojaat qilishingiz mumkin. Shu bilan birga, Vazirlar Mahkamasining 2011 yil 14 iyundagi 174-son Dafn etishga nafaqa tayinlash va to’lash tartibi to’g’risida nizomga ko’ra, nafaqa uchun unga bo’lgan huquq yuzaga kelgandan keyin 6 oy mobaynida murojaat qilish mumkin.
Ishlamaydigan pensioner vafot etgan taqdirda zimmasiga dafn etish majburiyatini olgan shaxsga “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to’g’risida”gi Qonunning 63-moddasida belgilangan miqdorda nafaqa to’lanadi.
Nafaqa miqdori o’lim sodir bo’lgan kundagi, asosli sabablarga ko’ra (marhumni qidirish, jasadni xorijiy davlat hududidan olib kelish va boshqalar) marhum o’lim aniqlangan kundan kech dafn etilgan hollarda – ushbu holatni tasdiqlaydigan hujjatlar asosida dafn etish kunida marhumning pensiyasi yoki belgilangan eng kam oylik ish haqi miqdoridan kelib chiqib belgilanadi.
Marhumni dafn etish majburiyatini zimmasiga olgan shaxs tomonidan quyidagi hujjatlar ilova qilingan holda berilgan ariza nafaqa tayinlash uchun asos hisoblanadi:
•qonun hujjatlarida belgilangan tartibda FHDYO organi tomonidan berilgan o’lim to’g’risidagi guvohnoma nusxasi va o’lim to’g’risidagi ma’lumotnoma, qonun bilan belgilangan tartibda marhumning xodim bilan qarindoshligi darajasini tasdiqlaydigan hujjatning asl nusxasi;

Да, могли. Более того, в соответствии с Положением о порядке назначения и выплаты пособия на погребение, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 14 июня 2011 года № 174, обращение за пособием может осуществляться в течение 6 месяцев после возникновения права на него.
В случае смерти неработающего пенсионера лицу, взявшему на себя обязанность осуществить погребение, выплачивается пособие в размере, установленном статьей 63 Закона «О государственном пенсионном обеспечении граждан».
Размер пособия определяется исходя из размера пенсии умершего или установленной минимальной заработной платы на день смерти, в случаях, когда по объективным причинам (розыск умершего, перевозка тела с территории иностранного государства и др.) погребение умершего производилось позднее установленного дня смерти — на день погребения, на основании документов, подтверждающих этот факт.
Основанием для выплаты пособия является заявление лица, взявшего на себя обязанность осуществить погребение умершего, поданное с приложением следующих документов:
•копии свидетельства о смерти и оригинала справки о смерти, выданных органом ЗАГС в порядке, установленном законодательством. В случае рождения мертвого ребенка или смерти ребенка в течение первой недели жизни (перинатальная смерть) — оригинала справки о перинатальной смерти, выданной в порядке, установленном законодательством;