Oila kodeksining 230-moddasiga muvofiq, fuqarolik holati dalolatnomalari yozuvlarini tiklash deganda ilgari shunday yozuv bo‘lganligini tasdiqlovchi yetarli asoslar bo‘lganida, ularni qayta tiklab qo‘yish tushuniladi. Kodeksning 231-moddasiga asosan, tug‘ilish, nikoh tuzish, nikohdan ajralish haqidagi dalolatnomalar yozuvlari bu yozuvlar kimga nisbatan tuzilgan bo‘lsa, faqat ana shu shaxslarning arizasiga ko‘ra tiklanadi.
Agar o‘n olti yoshgacha bo‘lgan bolaning tug‘ilishi haqidagi yozuv yo‘qolgan bo‘lsa, yozuv bolaning ota-onasi, vasiysi, homiysi, bolalar muassasasi ma’muriyatining arizasiga binoan tiklanadi.
Yozuvni tiklashdan manfaatdor taraflar o‘rtasida nizo bo‘lsa, yozuvni tiklash O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksiga asosan amalga oshiriladi.

"Регистрация актов гражданского состояния" - Что такое восстановление записи актов гражданского состояния?
Согласно статьи 230 Семейного кодекса, под восстановлением записей актов гражданского состояния следует понимать воспроизведение утраченной записи
при наличии достаточных оснований полагать, что такая запись имелась ранее.
На основании статьи 231 Семейного кодекса, восстановление записей актов гражданского состояния о рождении, заключении и расторжении брака производится только по заявлению лиц, в отношении которых эти записи были составлены.
Если запись о рождении ребенка до шестнадцати лет была утрачена, запись восстанавливается по заявлению родителей, опекунов, попечителей ребенка, администрации детских учреждений.
При наличии спора между заинтересованными лицами восстановление записи производится в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан.