Yangiliklar » Yagona portal: natija va istiqbollar
O‘zbekiston Respublikasi Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasi tomonidan ushbu mavzuda matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbir 2013-yil 1-iyuldan internet tarmog‘idagi my.gov.uz manzilida o‘z faoliyatini boshlagan Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ishga tushirilganining bir yilligiga bag‘ishlandi. Ushbu portalning foydalanishga topshirilishi va uni izchil rivojlantirish Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida axborot sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samarasi ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari davlat qo‘mitasi vakillari o‘tgan bir yil mobaynida amalga oshirilgan ishlar natijasini sarhisob qildi. Chunonchi, o‘tgan davrda ushbu tizimga davlat va xo‘jalik boshqaruvi, joylardagi davlat hokimiyati organlari, jumladan, tuman va shahar hokimliklarining besh yuzdan ziyod tashkiloti ulandi. Yagona portalda ikki yuzga yaqin, xususan, davlat organlari rahbariyati qabuliga yozilish, bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishish, biometrik pasport olish uchun ariza topshirish, tadbirkorlarga mo‘ljallangan va boshqa ko‘plab xizmatlar joriy etildi.
O‘tgan davr mobaynida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali foydalanuvchilar tomonidan davlat tashkilotlariga qariyb 20 ming murojaat jo‘natilib, ulardan 85 foizi ko‘rib chiqildi va javob qaytarildi. Qolgan 15 foizi esa ko‘rib chiqilmoqda. Jami murojaatlarning 11 foizga yaqini yuridik shaxslardan kelib tushgan.
Ta’kidlash lozimki, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali “1060” va “8-800-200-1818” raqamlari orqali qo‘ng‘iroq qilish mumkin bo‘lgan “call-center” xizmatiga ega. Mazkur raqamlardan foydalanib, davlat organlariga ariza, shikoyat va takliflar jo‘natish mumkin. Bugungi kungacha “call-center” orqali davlat organlariga 7500 dan ziyod murojaat yuborilgan.
Matbuot anjumanida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining amalga tatbiq etilgani davlat organlarining fuqarolar murojaatlarini, xizmatlardan foydalanish uchun kelib tushayotgan arizalarni ko‘rib chiqishga nisbatan yondashuvini tubdan o‘zgartirgani ta’kidlandi. Shu bois portalni takomillashtirish borasidagi ishlar aholining ehtiyoji inobatga olingan holda davom ettiriladi.

Новости » Единый портал: итоги и перспективы
Этой теме была посвящена пресс-конференция, организованная Государственным комитетом связи, информатизации и телекоммуникационных технологий Республики Узбекистан.
Мероприятие приурочено к годовщине запуска Единого портала интерактивных государственных услуг, начавшего свою работу в сети интернет по адресу my.gov.uz 1 июля 2013 года. Отмечалось, что запуск и последовательное развитие этого портала является ярким примером широкомасштабных преобразований в информационной сфере нашей страны, проводимых под руководством Президента Ислама Каримова.
Представители Госкомсвязи озвучили результаты работы за прошедший год. Так, за истекшее время к системе были подключены более 500 организаций государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах, включая районные и городские хокимияты. На Едином портале было запущено около 200 услуг, в частности, запись на прием к руководству госорганов, ознакомление с вакансиями с возможностью отправления резюме со стороны пользователей, подача заявления на получение биометрического паспорта, услуги для предпринимателей и многие другие.
За прошедший период в государственные организации через Единый портал пользователями было отправлено около 20 тысяч обращений, из них 85 процентов были рассмотрены и предоставлены ответы. Остальные 15 процентов находятся на стадии рассмотрения. Из общего количества обращений около 11 процентов получены от юридических лиц.
Следует отметить, что Единый портал интерактивных государственных услуг имеет собственный «сall-center», доступный по номерам «1060» и «8-800-200-1818». Воспользовавшись им, можно направить заявления, жалобы и предложения в государственные органы страны. На сегодняшний день посредством «сall-center» в госорганы было отправлено более 7500 обращений.
На пресс-конференции было отмечено, что внедрение Единого портала кардинально изменило подходы госорганов к работе с обращениями граждан, поступающим заявкам на получение услуг. Поэтому работа по его совершенствованию будет продолжена с учетом потребностей населения. Участниками конференции осуществлен продуктивный обмен мнениями в этом направлении.