Rieltorlik faoliyatini litsenziyalash
Rieltorlik faoliyati yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan amalga oshiriladi. Bunda jismoniy shaxsga — rieltorga litsenziya faqat ko'chmas mulk bozorida axborot va maslaxat xizmatlari ko'rsatish huquqiga beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi
Manzil: 100066, Toshkent sh., Islom Karimov ko`chasi 55
Telefon: (+99871) 239-44-46
Fax: (+99871) 239-47-84
Web sayt: gkk.uz
- litsenziya berish to'g'risida ariza, unda quyidagilar ko'rsatiladi:
yuridik shaxs uchun - nomi, tashkiliy-huquqiy shakli, joylashgan joyi (pochta manzili), xizmat ko'rsatadigan bankning nomi, bankdagi talab qilib olinadigan depozit hisob raqami, muassislarining (qatnashchilarining) ro'yxati, ularning manzillari va faoliyati turlari;
jismoniy shaxs uchun - familiyasi, ismi, otasining ismi, pasportining ma'lumotlari; litsenziya talabgori amalga oshirishni mo'ljallayotgan rieltorlik xizmatlarining turi (turlari);
- litsenziya talabgorining davlat ro'yxatidan o'tkazilganligi to'g'risidagi guvohnomaning nusxasi;
- litsenziyalovchi organ tomonidan litsenziya talabgorining arizasi ko'rib chiqilganligi uchun litsenziya talabgori tomonidan yig'im to'langanligini tasdiqlovchi to'lov hujjatining nusxasi;
- asosiy ish joyi bo'yicha shtatdagi rieltorlarni ishga qabul qilish to'g'risidagi mehnat daftarchasi va buyruqlarning yuridik shaxs muhri bilan tasdiqlangan nusxalari;
- litsenziya talabgori shtatida turgan xodimlarning rieltorlar malaka sertifikning nusxasi;
- rieltorlik faoliyatining tegishli turini amalga oshirish uchun ushbu Nizomda nazarda tutilgan miqdorda ustav kapitalining to'liq shakllantirilganligidan dalolat beradigan hujjat nusxasi. Bunda rieltorlik xizmatlari ko'rsatishda foydalaniladigan mol-mulkni kiritish hisobiga ustav kapitalini pulsiz shaklda qisman yoki to'liq shakllantirishga yo'l qo'yiladi;
- ko'rsatiladigan xizmatlar sifatini nazorat qilishning tasdiqlangan ichki qoidalari nusxasi. Ushbu bandning "g", "e", "j" kichik bandlari talablari litsenziya talabgorlari bo'lgan jismoniy shaxslarga tatbiq etilmaydi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Rieltorlik faoliyatini litsenziyalash to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida» 2011 yil 10 maydagi № 129 sonli Qarori
Litsenziya talabgorining litsenziya berish to'g'risidagi arizasi ko'rib chiqilganligi uchun eng kam oylik ish haqining ikki baravari miqdorida yig'im undiriladi.
Litsenziya berish yoki litsenziya berishni rad etish to'g'risidagi qaror litsenziya talabgorining barcha zarur hujjatlar ilova qilingan arizasi olingan kundan boshlab o'ttiz kundan ortiq bo'lmagan muddatda qabul qilinadi.
Litsenziya berishga qaror qilinganligi to'g'risidagi bildirishnoma litsenziya talabgoriga bank hisob raqami rekvizitlari va davlat boji to'lash muddati ko'rsatilgan holda yozma shaklda yuboriladi (topshiriladi).
Rieltorlik faoliyatini amalga oshirish huquqiga litsenziya amal qilish cheklanmagan muddatga beriladi.
Litsenziya berish «Faoliyatning ayrim turlarini litsenziyalash to'g'risida»gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 17-moddasida belgilangan asoslar bo'yicha rad etilishi mumkin.

Риэлторская деятельность осуществляется юридическими и физическими лицами. При этом физическому лицу — риэлтору выдается лицензия исключительно на право оказания информационных и консультационных услуг на рынке недвижимости.
Адрес: 100066, г. Ташкент, улица Ислама Каримова, 55
Телефон: (+99871) 239-44-46
Факс: (+99871) 239-47-84
Веб сайт: gkk.uz
а) заявление о выдаче лицензии с указанием:
наименования, организационно-правовой формы, места нахождения (почтового адреса), наименования обслуживающего банка, номера депозитного счета до востребования в банке, перечня учредителей (участников), их адресов и видов деятельности - для юридического лица;
фамилии, имени, отчества, паспортных данных - для физического лица;
вида (видов) риэлторских услуг, который (которые) соискатель лицензии намерен осуществлять;
б) копию свидетельства о государственной регистрации соискателя лицензии;
в) копию платежного документа, подтверждающего внесение соискателем лицензии сбора за рассмотрение лицензирующим органом заявления соискателя лицензии;
г) копии трудовых книжек и приказов о приеме на работу штатных риэлторов по основному месту работы, заверенные печатью юридического лица;
д) копии квалификационных сертификатов риэлторов работников, состоящих в штате соискателя лицензии, заверенные печатью юридического лица, копию квалификационного сертификата риэлтора - для физического лица;
е) копию документа, свидетельствующего о сформировании уставного капитала полностью в размере, предусмотренном настоящим Положением для осуществления соответствующего вида риэлторской деятельности. При этом допускается формирование частично или полностью уставного капитала в неденежной форме за счет внесения имущества, используемого при оказании риэлторских услуг;
ж) копию утвержденных внутренних правил контроля качества предоставляемых услуг.
Требования подпунктов «г», «е», «ж» настоящего пункта не распространяются на соискателей лицензии - физических лиц.
За рассмотрение заявления соискателя лицензии о выдаче лицензии взимается сбор в двукратном размере минимальной заработной платы.
Решение о выдаче или об отказе в выдаче лицензии принимается в срок, не превышающий тридцати дней со дня получения заявления соискателя лицензии со всеми необходимыми документами.
Уведомление о принятии решения на выдачу лицензии направляется (вручается) соискателю лицензии в письменной форме с указанием реквизитов банковского счета и срока уплаты государственной пошлины.
Лицензия на право осуществления риэлторской деятельности выдается без ограничения срока действия.
В выдаче лицензии может быть отказано по основаниям, установленным статьей 17 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании отдельных видов деятельности».
Соискатель лицензии имеет право обжаловать решение лицензирующего органа об отказе в выдаче лицензии, а также действия (бездействие) должностного лица лицензирующего органа в порядке, установленном законодательством.