Bank faoliyatini litsenziyalash.
Muassislar tomonidan ta’sis shartnomasi imzolanganidan so‘ng bir oy mobaynida Markaziy bankka bankni ochish uchun dastlabki ruxsatni berish to‘g‘risidagi arizani taqdim etadilar (ariza shakli). Arizaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
1) muassislar tomonidan imzolangan va ularning muhrlari bilan (agar muassis yakka tartibdagi tadbirkor yoki yuridik shaxs bo‘lsa) tasdiqlangan ta’sis shartnomasi (uch nusxada, ularning bittasi asl nusxa). Jismoniy shaxslarning imzolari va ta’sis shartnomalarining nusxalari notarial idora tomonidan tasdiqlanadi (yagona muassislar bundan mustasno);
2) muassislar tomonidan tasdiqlangan va bank kengashi raisi tomonidan imzolangan bank ustavi (uchta asl nusxada);
3) ta’sis yig‘ilishining uch nusxada tayyorlangan bayonnomasi. Bu hujjatda bankni tashkil etish, ustav kapitali miqdori, bank ustavi va biznes-rejani tasdiqlash, bank kengashi, boshqaruvi va taftish komissiyasini saylash to‘g‘risidagi qarorlar bo‘lishi lozim. Bayonnoma nusxalari bank kengashi raisi tomonidan tasdiqlanadi;
4) muassislar to‘g‘risida quyidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan hujjatlar:
a) bank kengashi raisi tomonidan tasdiqlangan bankning barcha muassislari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
b) muassis-jismoniy shaxslar bo‘yicha:
• tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining bir yoki undan ortiq foiziga egalik qiladigan jismoniy shaxslar va ularning yaqin qarindoshlari haqidagi ma’lumotlar;
• tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining besh yoki undan ortiq foiziga egalik qiladigan jismoniy shaxslar uchun qo‘shimcha ravishda ma’lumotlar;
• tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining o‘n yoki undan ortiq foiziga egalik qiladigan jismoniy shaxslar uchun qo‘shimcha ravishda oxirgi ikki yil uchun soliq deklaratsiyalari (xususiy tijorat banklari ustav kapitalida ishtirok etayotgan rezident jismoniy shaxslar bundan mustasno);
v) muassis-yuridik shaxslar bo‘yicha:
• davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi va to‘lov rekvizitlari;
• tashkil etilayotgan bankning ustav kapitaliga kiritilgan badallar summasi (jumladan, ustav kapitali umumiy summasiga nisbatan foiz hisobida);
• yuridik shaxsning so‘nggi uch yil uchun, shu jumladan, soliq organlari va auditorlik firmasi tomonidan tasdiqlangan so‘nggi ikki hisobot sanasi uchun balans hisobotlari;
• tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining besh yoki undan ortiq foiziga egalik qiladigan muassislar uchun qo‘shimcha ravishda mazkur yuridik shaxsning ustav kapitalida ishtirok etayotgan har bir ishtirokchining davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi va to‘lov rekvizitlari, shuningdek ularning ulushi (foiz ko‘rinishida);
• agar yuridik shaxs ustav kapitalida yirik ishtirokchi-jismoniy shaxs bo‘lsa, mazkur Nizomning 2-ilovasiga muvofiq u to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• bankni tashkil etayotgan muassis-yuridik shaxs kengashi va boshqaruvi a’zolari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
g) o‘zaro bog‘langan shaxslar haqida ma’lumotlar:
• muassis-jismoniy (yuridik) shaxs yoki muassis-jismoniy shaxsning yaqin qarindoshlari, yuridik shaxslar ustav kapitalidagi ishtiroki munosabati bilan yoki boshqa usullar bilan ularning faoliyatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan yuridik shaxslar to‘g‘risida hamda muassis-yuridik shaxsning ustav fondidagi ulushi (agar mavjud bo‘lsa) to‘g‘risidagi quyidagi ma’lumotlar:
• muassislar ro‘yxati va mazkur yuridik shaxs ustav kapitaliga kiritilgan badallar summasi (jumladan, ustav kapitali umumiy summasiga nisbatan foiz hisobida);
• moliyaviy holat to‘g‘risidagi ma’lumotlar (moliyaviy hisobot, jumladan chiqarilgan obligatsiyalar, olingan kreditlar va berilgan bank kafolatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar);
• yuridik shaxs rahbarining familiyasi, ismi, otasining ismi;
5) tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining besh yoki undan ortiq foiziga egalik qiladigan muassislar qo‘shimcha ravishda ariza taqdim qilingunga qadar oxirgi besh yil mobaynida sud yoki davlat organlari tomonidan ularga nisbatan qo‘llanilgan barcha jazo choralari to‘g‘risidagi ma’lumotlar. Markaziy bank zarur hollarda mazkur kichik bandda keltirilgan ma’lumotlarni tashkil etilayotgan bank ovoz beruvchi aksiyalarining besh foizidan kam bo‘lgan ulushiga egalik qiladigan muassislardan ham talab qilishga haqli;
6) tashkil etilayotgan bank kengashi raisi va uning o‘rinbosarlari ko‘rsatilgan holda bank kengashi a’zolarining hamda boshqaruv raisi va boshqa rahbar xodimlar ro‘yxati, jumladan, ularning avvalgi mehnat faoliyatlari, ma’lumot darajalari hamda ularga nisbatan qo‘llangan jazo choralari to‘g‘risidagi, shuningdek ularning Markaziy bank tomonidan rahbar xodimlarga qo‘yilgan talablarga mosligini tasdiqlovchi ma’lumotlar;
7) bankning tashkiliy tuzilmasi;
8) bank ichki auditi xizmati to‘g‘risida nizom;
9) bankning ichki kredit siyosati to‘g‘risida nizom;
10) bank biznes-rejasi. Unda bank faoliyati strategiyasi, yo‘nalishlari, ko‘lami, moliyaviy istiqbollari va boshqa zaruriy ma’lumotlar ochib berilishi kerak;
11) vakilning muassislar nomidan ariza berish vakolatiga ega ekanligini tasdiqlovchi (notarial tartibda yoki boshqa usulda tasdiqlangan) hujjat;
12) bankning investitsiya siyosati to‘g‘risida nizom. Bank kengashi tomonidan tasdiqlangan bankning investitsiya siyosati to‘g‘risidagi nizomda quyidagilar aks ettirilishi lozim:
• investitsiya strategiyasi va maqsadlari;
• bank mablag‘larini investitsiyalash rejalashtirilayotgan qimmatli qog‘ozlar turlari va shakllari, investitsiyalarni amalga oshirish muddatlari;
• qimmatli qog‘ozlar emitentlari va ularning faoliyat sohalari bo‘yicha aksiyalarni jamlashni chegaralash;
• qimmatli qog‘ozlarga qo‘yilmalarning xavfsizligini va ularning sifatini baholash;
• qimmatli qog‘ozlar emitentlarining moliyaviy ahvolini va boshqarish tajribasini baholash;
• investitsiyalar diversifikatsiyasini amalga oshirish;
13) bankning emissiya siyosati to‘g‘risida nizom. Bank kengashi tomonidan tasdiqlangan bankning emissiya siyosati to‘g‘risidagi nizomda quyidagilar aks ettirilishi lozim:
• emissiya faoliyati strategiyasi va maqsadlari;
• bank chiqarishni rejalashtirayotgan qimmatli qog‘ozlar turlari va shakllari, emissiya muddatlari;
• qimmatli qog‘ozlar likvidliligini va muomalada bo‘lishligini saqlab turish;
• qarz majburiyatlarining o‘z vaqtida qoplanishini ta’minlash;
14) arizani ko‘rib chiqish uchun to‘lanishi lozim bo‘lgan yig‘im to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat.
Ta’sis yig‘ilishi bayonida mazkur bandning 7 - 9, 12 va 13-kichik bandlarida ko‘rsatilgan hujjatlarni tasdiqlash, shuningdek kengash raisini saylash to‘g‘risidagi qarorlar bo‘lishi lozim.
Rezyume, shaxsiy balans qaydnomasi va bank biznes-rejasida keltirilgan barcha savollarga to‘liq javob berilishi kerak. Barcha hujjatlar uch nusxada taqdim etiladi.
Davlat bojlari va yig‘imning stavkalari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
Litsenziya olishga barcha zarur hujjatlar ilova qilingan ariza Markaziy bank tomonidan ariza va zarur hujjatlar kelib tushgan kundan boshlab o‘ttiz kun mobaynida ko‘rib chiqiladi.
Dastlabki ruxsatni berish to‘g‘risidagi qaror barcha zarur hujjatlar ilova qilingan ariza taqdim etilgan kundan boshlab uch oydan kechikmagan muddatda qabul qilinadi.
Dastlabki ruxsatni berish yoki bermaslik.
Bankni ro‘yxatga olish va litsenziya olishga dastlabki ruxsatni berishni rad etish uchun quyidagilar asos bo‘ladi:

Порядок выдачи лицензии для получения предварительного разрешения на открытие банка.
Учредители, не позднее чем через месяц после подписания учредительного договора, представляют в Центральный банк заявление о выдаче предварительного разрешения на открытие банка (скачать форму).
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) учредительный договор (в трех экземплярах, один из которых является подлинным), подписанный учредителями и заверенный их печатями (если учредитель является частным предпринимателем или юридическим лицом). Подписи физических лиц и копии учредительных договоров заверяются нотариальными конторами (за исключением единственных учредителей);
2) устав банка, утвержденный учредителями и подписанный председателем Совета банка (в трех экземплярах);
3) протокол учредительного собрания в трех экземплярах. В этом документе должны быть решения о создании банка, размере уставного капитала, утверждении устава и бизнес-плана, избрании Совета, Правления банка и ревизионной комиссии. Копии протокола заверяются председателем Совета банка;
4) документы, содержащие следующую информацию об учредителях:
а) сведения обо всех учредителях, утвержденные председателем Совета банка;
б) по учредителям - физическим лицам:
• сведения о лицах, владеющих одним и более процентов голосующих акций создаваемого банка и их близких родственниках;
• дополнительно сведения о лицах, владеющих пятью и более процентами голосующих акций создаваемого банка;
• дополнительно налоговую декларацию за последние два года о лицах (за исключением физических лиц-резидентов, участвующих в уставном капитале частного банка), владеющих десятью и более процентами голосующих акций создаваемого банка;
в) по учредителям - юридическим лицам:
• копию свидетельства о государственной регистрации и платежные реквизиты;
• сумму взносов в уставный капитал создаваемого банка (в том числе в процентном отношении от общей суммы уставного капитала);
• балансовые отчеты за последние три года, в том числе на две последние отчетные даты, заверенные налоговыми органами и аудиторской фирмой;
• об учредителях, владеющих пятью и более процентами голосующих акций создаваемого банка - дополнительно копию свидетельства о государственной регистрации и платежные реквизиты каждого участника, участвующего в уставном капитале этого юридического лица, а также размер их доли (в процентном выражении);
• в случае если в уставном капитале юридического лица присутствует крупный участник - физическое лицо, информацию о нем;
• сведения о членах Совета и Правления юридического лица - учредителя создаваемого банка.
г) сведения о связанных лицах:
• следующие сведения об учредителе - физическом (юридическом) лице или о близких родственниках учредителя - физического лица, юридических лицах, могущих повлиять на деятельность юридического лица в связи с участием в его уставном фонде либо иным способом, а также доли (если она имеется) учредителя - юридического лица в уставном фонде:
• перечень учредителей и сумму взносов в уставный капитал этого юридического лица (в том числе, в процентном отношении от общей суммы уставного капитала);• сведения о финансовом состоянии (финансовый отчет, в том числе сведения о выпущенных облигациях, полученных кредитах и банковских гарантиях);
• фамилию, имя, отчество руководителя юридического лица;
5) об учредителях, владеющих пятью и более процентами голосующих акций создаваемого банка, дополнительно представляются сведения о любых правовых санкциях, примененных к ним судом или государственными органами на протяжении последних пяти лет до представления заявления. Центральный банк вправе при необходимости запросить сведения, указанные в настоящем подпункте, об учредителях, которые владеют менее 5 процентов голосующих акций создаваемого банка.
6) список членов Совета создаваемого банка с указанием председателя и его заместителей, а также председателя Правления и других руководящих сотрудников, в том числе форма включая сведения о предыдущей трудовой деятельности, уровне образования, правовых санкциях, примененных к ним, а также сведения, подтверждающие их соответствие требованиям к руководящим сотрудникам, установленным Центральным банком.
7) организационная структура банка;
8) положение о службе внутреннего аудита банка;
9) положение о внутренней кредитной политике банка;
10) бизнес-план банка. В нем нужно раскрыть стратегию, направления, масштабы, финансовые перспективы деятельности банка и другие необходимые данные;
11) нотариально либо иным способом удостоверенный документ, подтверждающий полномочия представителя на подачу заявления от имени учредителей;
12) положение об инвестиционной политике банка. В положении об инвестиционной политике банка, утвержденном Советом банка, должно отражаться следующее:
• стратегия и цели инвестиций;
• виды и формы ценных бумаг, планируемых для инвестирования банковских средств, сроки осуществления инвестиций;
• ограничение накопления акций по эмитентам ценных бумаг и областям их деятельности;
• оценка безопасности и качества вкладов в ценные бумаги;
• оценка финансового положения и управленческого опыта эмитента ценных бумаг;
• осуществление диверсификации инвестиций;
13) положение об эмиссионной политике банка. В положении об эмиссионной политике банка, утвержденном Советом банка, должно отражаться следующее:
• стратегия и цели эмиссионной деятельности;
• виды и формы ценных бумаг, планируемых для выпуска банком, сроки эмиссии;
• сохранение ликвидности и обращения ценных бумаг;
• обеспечение своевременного возмещения долговых обязательств;
14) документ, подтверждающий оплату сбора за рассмотрение заявления.
В протоколе учредительного собрания должны быть решения об утверждении документов, указанных в подпунктах 7-9, 12 и 13 настоящего пункта, а также об избрании председателя Совета.
В резюме, личной балансовой ведомости и бизнес-плане банка на все вопросы должны быть даны полные ответы. Документы, представляются в трех экземплярах.
За выдачу лицензирующим органом лицензии взимается государственная пошлина. Размеры сбора и государственной пошлины устанавливаются Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Департамент лицензирование в соответствии с требованием настоящего Положения в месячный срок рассматривает пакет документов, представленный учредителями.
Решение о выдаче предварительного разрешения принимается в срок не позднее трех месяцев со дня представления заявления со всеми необходимыми документами.
Лицензирующий орган письменно уведомляет лицензиата о принятом решении, о выдаче или об отказе в выдаче предварительного разрешения на создания банка после принятия соответствующего решения.
О выдаче или отказа в предварительном разрешение на открытие банка.
Основанием для отказа выдаче предварительного разрешения на регистрацию и выдачи лицензии банку является:
• Представление документов, не оформленных в надлежащем порядке;
• Наличие неправильных или искаженных сведений представленных документах.
Решение об отказе в выдаче лицензии может быть обжаловано в суд в установленном законодательством порядке.